Karta vs. cash: Čtyři z pěti Čechů platí bezkontaktně

Češi stále častěji používají platební karty a bezhotovostně již platí 88 procent z nich. Čtyři z pěti Čechů navíce používají bezkontaktní platební karty, což oproti loňskému roku představuje přibližně desetiprocentní nárůst podílu zákazníků. Vyplývá to z průzkumu společnosti Mastercard u příležitosti vyhlášení soutěže Mastercard Obchodník roku 2016.

Stále více lidí platí kartou i za menší nákupy, které dříve hradili hotovostně, a snižuje se i pomyslná hranice malého a velkého nákupu.

„Češi si uvědomují benefity bezkontaktních plateb, a proto je stále více využívají. Přepočítávání hotovosti na pokladnách se tak již pomalu stává minulostí. Zatímco hotovostní platba může zabrat až několik minut, s bezkontaktní platební kartou svůj nákup uhradíte během několika okamžiků,“ uvedl Josef Machala, Mastercard Rewards Program Leader.

Lidé kartou platí malé i velké nákupy

Lidé začínají platební karty využívat i pro menší nákupy, které dříve hradili v hotovosti. Zatímco loni byla průměrná hranice velkého nákupu 1400 Kč, podle letošního průzkumu lidé považují za velký nákup nad 1000 korun. Omezené používání karet se týká asi 18 procent nakupujících. Ti kartu nemají, nepoužívají nebo s ní platí jen za větší nákup. Častým zmiňovaným důvodem je pro 69 procent z nich fakt, že pro platbu kartou necítí potřebu. Každý desátý z nich kartu nenosí s sebou a necelá desetina z nich platbu nepovažuje za bezpečnou.

Průzkum také ukázal, že využití karet roste se vzděláním a výší příjmů zákazníků. „Častější využívání bezkontaktních karet pozorujeme mezi lidmi do 45 let a těmi s vyšším dosaženým vzděláním. Podobně je tendence k preferování bezkontaktních karet vyšší ve městech než v menších sídlech,“ dodal Machala. Zatímco v malých sídlech do tisíce obyvatel používají bezkontaktní kartu tři čtvrtiny lidí, ve velkoměstech je to 82 procent obyvatel. Důvodem může být méně příležitostí k bezkontaktním platbám v malých sídlech.

 

Newsletter