Katalánská nezávislost? Napoví víkendové volby

Prosperující severovýchodní region Španělska – Katalánsko je již dlouho trnem v oku národní vládě a to zejména pro svou staletou snahu o nezávislost. V případě, že separatisté o víkendu vyhrají regionální volby, může situace dále eskalovat. Katalánsko má na rozdíl od zbytku Španělska svou jasnou identitu, jazyk i tradice. Jeho političtí představitelé, včetně současného katalánského prezidenta Artuse Mase, dlouhodobě bojují za nezávislost bohaté oblasti na chudší části Pyrenejského poloostrova.

Do letošních regionálních voleb se hlavní strany bojující za nezávislost spojily s několika menšími, aby měly ve společném boji větší sílu. Pokud se jim podaří vyhrát a získají většinu křesel v 135členném katalánském parlamentu, musely by dostát svým slibům – zřídit do 18 měsíců nezávislý stát.

Co říkají průzkumy?

Tři průzkumy, zpracované pro španělské noviny El Pais, La Vanguardia a ABC, naznačují, že hlavní hnutí za nezávislost Junts pel Si získá něco mezi 63 a 67 křesly, což je přibližně 41 procent hlasů. To je těsně pod hranicí zisku absolutní parlamentní většiny, která je 68 křesel.

Katalánsko je důležitou součástí ekonomického i politického života Španělska. Je největším přispěvatelem do španělské ekonomiky. Podle výzkumu Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) se na španělském hrubém domácím produktu podílí téměř 19 procenty.

Pokud se podaří Katalánsku boj o nezávislost vyhrát, nejenže by mohlo Španělsko jako takové přijít o významný finanční příspěvek, ale mohlo by to také inspirovat jiné regiony, kde panují obdobné separatistické nálady.

Podle Antonia Barrosa, senior viceprezidenta Teneo Intelligence, bude pro strany bojující za nezávislost rozhodující volební účast. Dodal, že pokud bude Mas znovu zvolen, hnutí za nezávislost získá na síle. Podmínkou je však obroušení hran v koalici. Věří, že koalice bude našlapovat opatrně a kroky směřující k nezávislosti bude přijímat postupně, aniž by se dostala do sporu se španělskou centrální vládou.

Stratégové Rabobank jsou však ohledně vzniku separatistické koalice skeptičtější a dodávají, že hlavní strany „jsou z opačných konců politického spektra.“ To jediné, v čem se shodnou, je boj za nezávislost.

Španělská hrozba jménem Podemos

Madridské obavy

Volby bude pozorně sledovat také Madrid. Katalánská nezávislost je podle stávající španělské ústavy nezákonná, proto je více než pravděpodobné, že se hnutí za nezávislost budou snažit o jemnější přístup. Přeneseno na skotskou paralelu – vynutit si na centrální vládě více pravomocí.

Newsletter