Katana japonských firem v akci. Firmy osekávají investice

Největší japonské firmy s mezinárodní expozicí se chystají k hromadnému osekání svých investic. Pod tíhou velkých odpisů a světového propadu trhu komodit se podniky země vycházejícího slunce rozhodly zbavit se některých aktiv a ušetřit na investicích alespoň 10 miliard dolarů během příštích tří let.

Dle informací serveru CNBC se osekání výdajů bude týkat především energetických projektů a těch, které jsou náročné na základní vstupní komodity. „Pod vahou robustních odpisů se pět největších japonských firem rozhodlo vytvořit si dostatečný hotovostní polštář pro okamžité použití,“ řekl Akira Morimoto, analytik investiční společnosti SMBC Nikko Securities.

Podniky jako je Mistubishi a Mitsui hrají v rámci japonského mezinárodního obchodu klíčovou roli, především díky své angažovanosti v oblasti importu, kde se zaměřují od ropy až po kukuřici. Ukázalo se však, že jejich nezřízená nákupní horečka, která předcházela hromadnému poklesu cen komodit, je k březnu 2015 stála na ztrátách už více jak 5,2 miliardy dolarů.

V rámci probíhající výsledkové sezóny většina firem jasně uvedla, že se v oblasti investic hodlá do budoucna držet pouze v mantinelech vlastního operačního cash flow. Stejně tak bude kladen důraz na recyklaci majetku a prodej aktiv, jejichž role není nijak klíčová pro jádrovou činnost firmy.

„Nedávné ztráty nám značně snížily kredibilitu,“ řekl pro server CNBC Hiroyuki Inohara, finanční ředitel Sumitomo, poté co jeho společnost ohlásila první ztráty po více jak 16 letech. Největší podíl na špatném výsledku mají investice do amerických ropných společností a do železné rudy. Sumitomo se proto rozhodla omezit především investice do přírodních zdrojů, a to zhruba o 10 % z původně plánovaných 1,2 bilionů jenů.

Obdobně je na tom i společnost Marubeni. Její poslední reportované zisky ukázaly téměř 50% pokles, což vedení přimělo k tomu, aby razantně osekalo veškeré plánované investice, a to až na úroveň disponibilní hotovosti. „Byli jsme ochotni obětovat operační cash flow pro záchranu růstového trendu. Masivní ztráty nás však donutily tento postoj přehodnotit na úkor plánovaných investic,“ popsal situaci společnosti její prezident Fumiya Kokubu.

Některé firmy se dokonce chystají razantně omezit i expozici svých držených aktiv. „Sumitomo, Marubeni a Itochu nutně potřebují prodat některá svá aktiva, aby si udržely alespoň minimální úrovni investic a zároveň se dokázaly vypořádat se ztrátami,“ řekl Yasuhiro Narita, seniorní analytik ze společnosti Nomura Securities. Právě Mitsubishi  Mitsui letos očekávají výrazné zhoršení v oblasti zisků v důsledku propadu cen komodit. Proti tomuto nežádoucímu faktu hodlají prodat aktiva o hodnotě 500 a 300 miliard jenů.

Někteří analytici jsou však přesvědčeni, že by pro firmy bylo mnohem lepší, než osekávat investice napříč svou veškerou expozicí, kompletně zrušit svou angažovanost v těch nejméně ziskových oblastech. „Namísto celkového osekání všech investic v dohledných dvou až třech letech by se firmy měly zaměřit na vlastní dlouhodobou analýzu, která by jim měla jasně ukázat, kde má smysl podnikat a kde to naopak k ničemu nevede,“ je přesvědčen Jiro Iokibe, analytik společnosti Daiwa. V tuto chvíli by se dle jeho názoru mělo jednat například o investice do amerických ropných společností či o australské uhelné doly.
 

Nepřesvědčivá „abenomika“. Fitch Japonsku sráží rating

Bank of Japan a možný signál dalšího stimulu

Newsletter