Kauza Kypr

Kypru svítá na lepší časy. Alespoň to tak tvrdí kyperský ministr financí Harris Georgiades. Ve svém vyjádření pro server CNBC uvedl, že se ekonomice ostrovní země daří dobře a její bankovní systém se postupně uzdravuje. Tato pozitivní zpráva přichází po téměř dvou letech, kdy si Kypr prošel bankovní krizí, která si vyžádala pomoc ze strany mezinárodních institucí.

„Jsme teď v mnohem lepší situaci,“ řekl pro CNBC ministr Georgiades. „Rozhodně se již nacházíme mimo zónu nebezpečí. Recese, jak se zdá, je už pryč. Jsme pozitivně naladěni a věříme, že se nový rok ponese v duchu pozitivního ekonomického růstu.“

S&P zvýšila ratingu Kypru o stupeň na „B+“

Kyperská ekonomika byla původně hodnocena velice slibně. Zažívala období růstu, nízké nezaměstnanosti a zdravých veřejných financí. V roce 2009 si prošla krizí, která však v porovnání s Evropou byla relativně mírná. Tehdy už ale můžeme spatřit kořeny pozdějších problémů. Ukázalo se, že se během doby prosperity kyperské banky silně angažovaly v Řecku, a to jak na soukromém tak i veřejném dluhovém trhu, a v dalších rizikových oblastech. Situace nakonec vyvrcholila v roce 2013, kdy se kyperský bankovní sektor zhroutil. Pomoc ze strany mezinárodních institucí byla tehdy podmíněna uvalením jednorázové daně na bankovní vklady. Konečná verze zdanění se týkala vkladů nad 100 000 euro a jejich majitelé obdrželi jako protihodnotu akcie konkrétních bank. Díky tomu Kypr získal finanční pomoc od tzv. Troiky o velikosti 10 miliard euro.

Momentálně se zdá, že se situace lepší. Kyperská centrální banka letos odhaduje 0,5% ekonomický růst a zároveň je v jednání mezinárodní emise státních dluhopisů. „Kypr prožil nebývalou krizi. Veřejné finance a bankovní sektor si prošly tím nejhorším. Reálná ekonomika zažila hlubokou recesi. Poslední dva roky byly ve znamení korekce, reforem a celkové konsolidace. Dnes již vidíme první pozitivní výsledky. Do budoucna se chceme soustředit na vytvoření dlouhodobého a životaschopného ekonomického modelu,“ řekl Georgiades.

MMF neuvolní další peníze Kypru kvůli spornému zákonu o dlužnících

V posledních dnech však zjevný optimismus narušují blížící se předčasné parlamentní volby v Řecku. Vzniká otázka, zda případné vítězství favorizované levicové koalice Syriza nepřinese problémy i do křehké kyperské ekonomiky.

„I přes trvající propojení Řecka a Kypru se stále jedná o dvě separátní ekonomiky. Vazby z minulosti už nejsou tak pevné. Budujeme si vlastní systém reforem a konsolidace. Ekonomika se stabilizuje a my jsme odhodláni růst. I tak ale doufáme, pro dobro řeckého lidu, že si Řecko nebude muset projít žádnými výraznými problémy,“ vysvětlil svůj postoj ministr.

Ne všichni však sdílí Georgiadesův postoj, především co se týče bankovního sektoru. Stelios Platis, generální ředitel poradenské společnosti MAP S. Platis, prohlásil, že byť je na tom „kyperská ekonomika mnohem lépe než před dvěma lety, bankovní sektor stále není v situaci, kdy by byl schopen ufinancovat proklamovaný růst.“ Dle jeho názoru prý samotný bail-in funguje mnohem lépe jako odstrašující příklad než jako léčebný prostředek.

Moody’s zlepšila rating Kypru o tři stupně na B3. Výhled ratingu je stabilní

Nejproblémovějším aspektem bank jsou nesplacené úvěry. Na ty už v říjnu 2014 upozornil Mezinárodní měnový fond jako na klíčovou záležitost, na kterou by se měla země zaměřit. Dle MMF je potřeba „implementovat rámec restrukturalizace soukromého dluhového trhu zahrnující legislativu usnadňující exekuce a modernizaci insolvenčního řízení.“

Podle dat MMF existuje v  kyperské korporátní oblasti téměř 50 % nesplacených úvěrů, ve stavebnictví pak 73 % a 40 % na hypotečním trhu. Sám Georgiades uznává tento problém a popisuje ho jako „pozůstatek neudržitelné úvěrové expanze, který už však dosáhl svého vrcholu.“ Díky probíhající úvěrové restrukturalizaci počet nesplacených úvěrů v budoucnu znatelně poklesne.

Newsletter