Kauza Ransdorf: Šlo o dědictví, může to být provokace, tvrdí

Český europoslanec za KSČM Miloslav Ransdorf nechtěl ve švýcarské bance vybírat peníze, chtěl pouze informace k dědictví po občance Švýcarské konfederace, která zemřela v roce 2005. Dědicem má být český občan. Ransdorf to uvedl to v rozhovoru pro Parlamentní listy. Míní, že kauza mohla být připravená provokace a může souviset s jeho odporem k politice špiček Evropské unie ve věci imigrace, Sýrie a Ukrajiny. Věří tomu, že v případě potřeby uhájí nevinu před jakýmkoliv nezávislým soudem.

V žádném případě podle něj nemělo jít o jakékoliv dědictví po příslušníkovi SS, jak některá média uváděla, či o majetek židů, kteří si jej v bance za války uschovali.

Podle Ransdorfa nebylo účelem návštěvy cokoliv z banky získat. „Šlo pouze o zjištění, zda je bance něco známo o nějaké situaci, zda dostala dopis postiženého a zda na něj odpověděla, a pokud neodpověděla, tak proč,“ řekl. Dědicem má být český občan, který se na Ransdorfa obrátil prostřednictvím své známé a svého manažera. „Ta mi potvrdila, že jej osobně zná a že dědic má zdravotní komplikace. Zejména jsem pak v této věci komunikoval s panem P.G. Dědice osobně vůbec neznám. Bylo mi řečeno, že pan P.G. je jeho obvyklý zmocněnec,“ uvedl.

Ransdorf tvrdí, že v Curychu měl navázat kontakt banky a klienta

Předpokládal, že v bance zjistí potřebné informace. „Věc se však vyvinula zcela jinak, než jsem očekával. Vzniká tak řada zvláštních podezření. Skoro to budí dojem připravené provokace a toho, že mne někdo dlouhodobě odposlouchával,“ míní europoslanec.

Švýcarská policie zadržela Ransdorfa spolu se třemi Slováky ve čtvrtek v curyšské bance a vyslýchala je kvůli podezření z finančního podvodu. Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák řekl, že švýcarská policie zadržela čtveřici kvůli podezření, že se v curyšské bance pokusili o převod vysoké částky peněz na základě dokumentů, které neodpovídaly skutečnosti. Slovenská média uvedla, že transakce se týkala částky 350 milionů eur (9,45 miliardy korun).

„Kauza je medializovaná a poškozuje nejen mne, ale i Evropský parlament, Českou republiku a i politickou stranu, za kterou jsem byl zvolen. Nelze tolerovat, aby se šířily informace, které neodpovídají pravdě,“ řekl politik. Proto se prý obrátí na slovenského ministra vnitra se žádostí o sdělení, z čeho čerpal údaje, které o celé kauze uváděl na internetu. S žádostí o pomoc se hodlá také obrátit na švýcarského velvyslance. Chce aby prostřednictvím švýcarských orgánů byly na internetu zveřejněny audiovizuální záznamy jednání v bance. „Nepochybuji o tom, že takovéto záznamy existují,“ řekl.

Švýcaři zadrželi europoslance Ransdorfa. Podvod?

Ransdorfa zároveň mrzí to, že mu představitelé KSČM nevyjádřili podporu. „Místo toho začínají zdůrazňovat, že jsem europoslancem de facto proti jejich vůli, že mám vyvodit odpovědnost z celé kauzy,“ poznamenal. Okolnosti zadržení ve švýcarské bance má svým spolustraníkům vysvětlovat v úterý ráno.  

Ransdorf a Slováci prý byli obviněni

Podle zpravodajského webu Aktuality.sk byl už Ransdorf a tři Slováci obviněni z majetkové trestné činnosti. Ransdorf ale v rozhovoru pro Parlamentní listy o obvinění nemluví, věří tomu, že se ničeho nedopustil.

Slovenský list Denník N dnes napsal, že peníze na bankovním účtu mohly patřit dědici nejmenovaného nacistického pohlavára. Dědic má prý iniciály V.H. Denník N citoval starostu slovenské obce Ivanka pri Nitre Ľuboše Gála, který příslušné dokumenty o účtu prý viděl již před dvěma lety, ale nepokládal je za věrohodné.

Jeden z propuštěných Slováků ovšem Aktuality.sk řekl, že peníze na účtu patřily rodině českého občana, který v minulosti emigroval do Švýcarska a jemuž příbuzní odkázali značný majetek. „Nejde o žádné židovské peníze. Jde o peníze strýčka toho Čecha, který byl váženým švýcarským podnikatelem,“ řekl. Část dědictví, a to pozůstalost po tetě, byla českému občanovi prý již vyplacena, větší majetek mu ale údajně zanechal jeho strýc. Slováky dědic prý požádal o pomoc při vyřízení celé záležitosti.

Osobu s iniciálami V.H. ve svém stanovisku k případu zmínil také Ransdorf. Chtěl prý pouze zprostředkovat komunikaci mezi bankou Zürcher Kantonalbank a jejím klientem V.H., od něhož měl plnou moc. Nevysvětlil ovšem, jaký má k V.H. vztah. „Mám čisté svědomí a ničeho, co by bylo v rozporu se zákonem, jsem se nedopustil,“ uvedl v nedělním prohlášení Ransdorf. Na svobodu se dostal v sobotu a odjel do Česka.

Gál, nástupce předchozího starosty obce Petera Guzmického, jenž byl podle Denníku N jedním ze zmiňovaných Slováků zadržených ve Švýcarsku, řekl, že měl možnost nahlédnout do dokumentů o bankovním účtu i o dědickém řízení ve prospěch osoby s iniciálami V.H. Ta má být dědicem významného nacistického funkcionáře. Na účtu ve švýcarské bance by podle Gála měla být uložena mnohem vyšší částka než 350 milionů eur (9,45 miliard korun), o které se v souvislosti s incidentem ve švýcarské bance zmiňovala slovenská média. „Líčili mi to tak, že ten nacistický pohlavár již dávno nežije a V.H. má být jeho jediný dědic. Část peněz na účtu měla být ze zbrojařského průmyslu a část z patentů,“ řekl Gál.

Guzmický zůstal posledním zadrženým ze zmiňované čtveřice. Bývalý starosta byl v minulosti obviněn pro podezření z protiprávního nakládaní s pozemky.

Bankovní analytik Vladimír Vaňo případ přirovnal k podvodným e-mailům, ve kterých údajný bankéř z Nigerie informuje o tom, že disponuje účtem po zesnulé osobě a příjemci e-mailu slibuje odměnu.

Newsletter