Kauzy Libor nekončí? Británie proklepne další trhy

Seriál vyšetřování a postihů kolem manipulace s úrokovými sazbami na mezibankovním trhu zřejmě bude mít další dohru. Britské ministerstvo financí dnes oznámilo, že bude ještě letos vyšetřovat možné nekalé praktiky na dalších trzích od forexu po zlato.

Britská vláda se snaží obnovit důvěru v integritu londýnského finančního trhu. Za manipulaci se sazbou Libor již tamní regulátor potrestal nejméně desítku finančních institucí, které mají dohromady na pokutách zaplatit bezmála 6,5 miliardy dolarů. Libor je klíčová mezibankovní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení stovek bilionů kontraktů od hypoték po studentské půjčky.

„Bezúhonnost City (londýnského finančního centra) je významná pro britskou ekonomiku,“ komentuje své kroky ministerstvo. Vláda v loňském roce zrušila omezení pro výši pokut a umožnila trest odnětí svobody až na sedm let pro osoby shledané za zodpovědné v jednotlivých kauzách týkajících se sazby Libor. Ministr financí George Osborne v červnu navrhl rozšíření těchto pravidel na oblast trhů s měnami, dluhopisy i komoditami.

Newsletter