Kávu? Pospěšte si, za chvíli už nebude

Máte rádi kávu? Pokud ano, tak jste bezpochyby zaregistrovali Mezinárodní den kávy, který proběhl prvního října. Mnohé kavárny při této příležitosti připravily pro své zákazníky speciální akce, aby si svůj oblíbený nápoj mohli vychutnat všemi smysly. Avšak pozor, na obzoru se rýsuje situace, která milovníky kávy rozhodně nijak nepotěší.

Svět urychleně potřebuje další Brazílii, která je světově největším producentem a exportérem kávy, aby najednou nedošlo na její kritický nedostatek. Právě rostoucí spotřeba, obzvláště v rozvojových trzích, začíná tlačit na růst světové produkce, a to alespoň o 40 až 50 milionů pytlů kávy běhen příštích deseti let, je přesvědčena Andrea Illyová, ředitelka italské pražírny Illycafe. Jen pro představu, zmíněná čísla jsou mnohem větší, než dokáže vyprodukovat sama Brazílie.

Nevlídná budoucnost kávy jde ruku v ruce se změnou klimatu, navíc ji umocňuje i dlouhodobý pád cen. Na základě toho pak farmáři marně hledají jakoukoliv motivaci ke zvýšení své produkce. Situace dospěla až do té fáze, že se tento problém řeší přímo na Mezinárodním fóru o kávě, které právě probíhá v Miláně.

„Dříve či později, během měsíců či roků bude potřeba učinit zásadní rozhodnutí o tom, jak se zachovat do budoucna,“ řekla pro agenturu Bloomberg Illyová.“Rozhodně nemáme ponětí o tom, odkud se potřebná káva vezme,“ dodala pesimisticky.

Švýcarská společnosti Winterthur odhaduje, že sezóna 2015/2016 se ponese ve znamení deficitu o velikosti zhruba 3,5 milionů pytlů kávy. Pro srovnání, předchozí sezóna se potýkala s celkovým deficitem o velikosti 6,4 milionů pytlů.

Loňská produkce byla zasažena především intenzivními vedry, která sužovala Brazílii (viz graf). Počasí tak vyhnalo futures navázané na ceny kávy zhruba o 50 % výše. Letos se ceny těchto instrumentů propadly o 27 %, a to především pod vahou oslabení brazilské měny vůči americkému dolaru, které podpořilo jihoamerické exportéry.

Jak se poprat s budoucností?

Globální poptávka po kávě by se do roku 2030 měla zvýšit až o třetinu, což odpovídá zhruba 200 milionům pytlů, tvrdí Michael Neumann, předseda Neumann Kaffe Gruppe. Produkce, která by letos měla odhadem činit 144 milionů pytlů kávy, má potenciál dosáhnout velikost poptávky do roku 2030, pokud však farmáři opravdu zvýší svou celkovou produkci, řekl Neumann během Milánské konference.

Proti tomu však hraje hrozba změny klimatu. Ta ohrožuje zhruba čtvrtinu farmářů v Brazílii a Nikaragui, Mexiko a El Salvador je taktéž v problémech, a to alespoň do doby, než se místní farmáři změnám přizpůsobím, tvrdí poslední studie Mezinárodního centra tropického zemědělství. Farmy se tak pravděpodobně budou muset přesunout z Jižní Ameriky do asijsko-pacifického regionu či do východní části Afriky, kde je možné kávu pěstovat především na výše postavených místech.

Právě přesun do vyšších nadmořských výšek se stává v poslední době řešením, které aplikuje čím dál tím více farmářů. Potvrzuje to i Jean-Marc Duvoisin, ředitel společnosti Nespresso, která kávu dováží především z Latinské Ameriky, Asie a Afriky. Právě poslední dva regiony jsou dle jeho názoru dvě země, které mají potenciál uspokojit rostoucí poptávku.

 

Newsletter