Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

„Každý si dělá, co chce“. Kde skončí ropa a akcie těžařů?

Cena ropy Brent poprvé po více jak sedmi letech propadla pod 40 dolarů za barel. Kde se zastaví? Co to znamená pro akcie těžařů černého zlata? Výprodej je důsledkem bezvýsledného jednání ropného kartelu OPEC z minulého týdne ve Vídni. Místo vzývané dohody na omezení nabídky ropy na trhu, nejlépe omezení těžební kvóty, se OPEC naopak a bezprecedentně na objemu výstupu nedokázal dohodnout.

Ropa Brent v londýnském obchodování umazala další více než dvě procenta a viděli jsme ji obchodovat pod 39,9 dolaru za barel. Následuje tak včerejší vývoj na americké lehké ropě WTI, která atakovala sedmiletá minima. Brent je dnes prolamuje.

Je to zejména klíčový ropný hráč Saúdská Arábie, kdo hájí (či zvyšuje) tržní podíl ve střetu s hráči, kteří trpí vyššími těžebními náklady. Vídeňská schůzka OPEC místo nejméně potvrzení dosavadního těžebního limitu, kterým bylo 30 milionů barelů ropy denně, dala zelenou realitě posledních týdnu a měsíců a tou je těžba až do 32 milionů barelů ropy denně.

„Každý si teď dělá, co chce,“ shrnul rozhodnutí OPEC ministr pro ropu Íránu Bijan Namdar Zanganeh. Sám Írán chce příští rok zvednout produkci ropy o milion barelů denně po opadnutí sankcí za svůj jaderný program.

Ropa po páteční neshodě v ropném kartelu OPEC propadá do blízkosti 7letých minim

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 7. prosinec 2015

Rozkol v kartelu ztělesňuje například venezuelský ropný ministr Eulogio Del Pino. Ten říká, že dosavadní limit 30 milionu barelů ropy denně byl tím pravým – jinými slovy na trhu je převis nabídky v rozsahu zhruba 1,5 milionu barelů ropy denně – a pokud OPEC nezasáhne, vyústí to v katastrofu. „Ceny ropy mají potenciál propadnout o dalších 20 dolarů,“ nechal se slyšet. To by znamenalo, že zamíří k 20 dolarům za barel.

Analytici JBC Energy pro Bloomberg upozorňují, že globální poptávku po ropě v první čtvrtině příštího roku dále ztlumí servisní odstávky v rafinériích. BP v průběhu letoška – jak tvrdí – přizpůsobila svůj byznys tak, aby cash flow odolávala cenám ropy u 60 dolarů za barel. Total revidoval investice a některé projekty tak, aby byl schopen vyplácet dividendu.

Propočty Bloomberg docházejí k závěru, že za poslední měsíc klesly odhady zisku na akcii Totalu nebo i Repsolu pro rok 2016 pod úroveň roku 2015, u Shellu o 8 procent.

Z dat BP zase vyplývá, že marže, které pomáhaly ropným firmám držet zisky v situaci nižší celkové poptávky, klesly za poslední měsíc pod 14 dolarů za barel z úrovně kolem 20 dolarů za barel, obvyklé v předchozích třech měsících. Shell pod tíhou takového trhu reportoval nejhlubší ztrátu za 16 let, ConocoPhillips za 8 let a například zisk Exxonu padl na dno od roku 2009. Řada investorů vložila své peníze do ropných firem ve světle vidiny dividendy. To lze napříč trhem očekávat jen stěží.

Někteří připomínají na ropě období let 1997 až 1999, kdy se OPEC rovněž nad trhem „ztratil kontrolu“ a cena propadla až na úrovně u 10 dolarů za barel. 

Newsletter