Kažimír: Česko bude mít euro. Pokud bude euro

Česká republika do budoucna euro zřejmě přijme. Zatím by ovšem s přechodem na jednotnou evropskou měnu neměla kvůli nevyjasněné aktuální situaci v eurozóně spěchat. Vyplývá to z dnešního vyjádření slovenského ministra financí Petera Kažimíra na přednášce na Vysoké škole ekonomické. Na Slovensku podle něj při přijetí eura převážily výnosy nad náklady.

„Jsem přesvědčený, že Česko bude mít euro. Jen musí zůstat euro. Šanci vyčkávat vám dává nejasná situace uvnitř eurozóny. Je třeba vyčkat, jak bude eurozóna vypadat, a to nebude trvat dlouho,“ uvedl Kažimír s tím, že celý proces vývoje eurozóny urychlí migrační krize.

Zároveň ocenil, že se v ČR na rozdíl od Slovenska ještě před přijetím jednotné evropské měny vede o tomto kroku debata. „Ale neměli bychom zavírat oči nad tím, že ČR je otevřená exportní ekonomika s většinou partnerů v Evropě,“ upozornil.

V případě Slovenska podle něj přijetí eura zvýšilo výkon ekonomiky. „Kdybychom euro neměli, tak by ten ekonomický růst byl o deset procent nižší. Pro nás je to úspěšný příběh,“ uvedl Kažimír.

Slovensko přijalo euro v roce 2009. V ČR se již delší dobu vedou debaty o přijetí eura a podle posledních průzkumů spíše převažují odpůrci jednotné evropské měny. Zastáncem přijetí eura dosud byl prezident Miloš Zeman. Euro je v současné době technicky možné přijmout podle odborníků i politiků nejdříve v roce 2020.

Kažimír mluvil také o boji proti daňovým únikům. Podle ministra se podařilo od roku 2012 na Slovensku snížit rozdíl mezi tím, kolik by měl stát z DPH získat, a skutečným výběrem o čtvrtinu. Takzvaná mezera DPH byla v roce 2012 na Slovensku 39 procent. V ČR byla v té době necelých 24 procent. „Celkem 1,5 miliardy eur proti úrovni roku 2012 přinesl navíc boj proti daňovým únikům. Pokud bychom se dostali na úroveň průměru EU, tak ten dodatečný výnos stoupne ještě o 0,8 miliardy eur,“ uvedl.

K boji proti daňovým únikům podle Kažimíra pomohlo například spuštění kontrolního hlášení, které bude zavedeno i v ČR od ledna 2016. „Kontrolním hlášením jsme dostali dálková světla,“ uvedl.

Slovenský ministr financí Peter Kažimír dnes zahájil svojí dvoudenní oficiální návštěvu České republiky. Dnes se setkal s předsedou Poslanecké sněmovny Janem Hamáčkem (ČSSD). Ve čtvrtek bude Kažimír jednat s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) o postupu při řešení migrační vlny v Evropě a bezpečnosti. Měli by diskutovat také o problematice rozpočtů obou zemí, spolupráci na lepším výběru daní a zavedení přenesené daňové povinnosti. Slovenský ministr se setká rovněž se členem Bankovní rady České národní banky Jiřím Rusnokem a na závěr bude jednat s prezidentem Milošem Zemanem.

Newsletter