KB: Korunu po exitu asi čeká zvýšená volatilita, posílení nejisté

Ačkoli je z hlediska fundamentální analýzy koruna v současné době vlivem intervencí České národní banky značně podhodnocená, nelze sázet na to, že po exitu z kurzového závazku koruna posílí, neboť zpočátku budou hrát klíčovou roli spekulativní toky. Vyplývá to z ekonomického výhledu pro Českou republiku, který připravili analytici Komerční banky.

„Kurzová volatilita se po exitu určitě zvýší, posílení koruny jistotou není. Spekulanti sází na to, že kurz koruny po opuštění exitu posílí,“ uvádí analytik Komerční banky Jan Vejmělek. Dodal, že model dlouhodobého rovnovážného kurzu skutečně ukazuje na to, že je aktuálně koruna výrazně podhodnocená. „Pro Q2 17 náš odhad ukazuje rovnovážný kurz 24,40 CZKEUR,“ dodává. Pohled na střednědobou rovnovážnou úroveň pak podle Vejmělka ukazuje jeho hodnotu 26,40 CZKEUR pro druhé čtvrtletí 2017, kdy se ukončení režimu kurzového závazku očekává, přičemž pro konec letošního roku činí jeho úroveň 26,00 CZKEUR.

„Pro českou ekonomiku, která je závislá na exportech, by prudké posílení k hodnotám dlouhodobé rovnovážné úrovně bylo negativním šokem. Rychlé reálné zhodnocení koruny by se totiž podepsalo na snížení cenové konkurenceschopnosti českých exportérů,“ upozorňuje Vejmělek.

Podle něj však v prvních týdnech po exitu budou fundamenty druhořadé, neboť klíčovou roli budou ve formování spotového i forwardového měnového kurzu hrát spekulativní toky. „I když by tedy fundamenty určité posílení koruny ospravedlňovaly, v horizontu prvních týdnů a měsíců po exitu budou pro formování kurzu klíčové spekulativní toky,“ píše Vejmělek v analýze s tím, že obrovský příliv spekulativního kapitálu s novým rokem zvyšuje riziko chybějící protistrany. „Pod tímto rizikem chápeme situaci, kdy zahraniční investoři svá eura za koruny směnili již dříve v očekávání exitu, exportéři svá budoucí eura pro směnu do korun též zajistili. Na trhu tak bude chybět strana nabízející eura k prodeji, když budou chtít spekulanti své pozice uzavřít. To může ve výsledku vést i k dočasnému oslabení koruny.“

Komerční banka tak nadále očekává, že zvýšenou volatilitu se bude ČNB snažit svými intervencemi omezovat. Centrální bankéři tvrdí, že nedovolí rychlé posílení pod úroveň, kde s intervencí začínali, tedy pod 25,70 CZK/EUR. Podle Vejmělka však na druhou stranu nebudou chtít oslabení koruny nad 28,00 CZK/EUR a budou na trhu svá eura prodávat.

Po opuštění režimu kurzového závazku proto Komerční banka neočekává posílení koruny k dlouhodobé rovnovážné hladině, či k úrovním před zahájením intervencí v listopadu 2013. „V našem hlavním scénáři předpokládáme sice bezprostřední posílení koruny (indikativně směrem k 26,00), nicméně následované korekcí ve druhé polovině roku (do úrovní kolem 26,50 CZK/EUR),“ uvádí analýza.

Teprve rok 2018 by měl podle Komerční banky znamenat určité zklidnění situace a návrat k dlouhodobému trendu posilování koruny. „Rozhodně ale nebude tak výrazný jako před rokem 2007. Proces konvergence české ekonomiky k průměru eurozóny totiž bude pomalejší. S ukončením kurzového závazku končí i bezplatné zajištění, které ČNB exportérům zajišťovala. Kurzová volatilita na spotovém trhu byla skutečně zejména v posledním roce minimální. Připomeňme, že před zavedením tohoto režimu byly naprosto normální denní změny měnového kurzu o půl procenta, výjimkou nebyly ani jednoprocentní změny během jediného dne. A právě proti těmto změnám je žádoucí se zajistit,“ doporučuje Komerční banka.

 

Newsletter