KB vsadila na růst akcií ČEZ díky výhledu na zisk i dividendu

Analytici Komerční banky po celoročních výsledcích energetiky ČEZ přehodnotili svůj pohled na její akcie a radí je koupit. Opírají se zejména o zlepšený výhled ziskovosti i naději na slušnou dividendu.

„Provozní zisk EBITDA společnosti ČEZ loni klesl již popáté v řadě. Letos firma čeká další pokles, který by ale díky implementaci úsporných opatření měl být mnohem menší, než dříve čekal trh. Podle našich odhadů má ČEZ většinu poklesu zisků již za sebou a z pohledu čistého zisku včetně všech jednorázových položek by mohl být dlouhodobým dnem už rok 2014,“ uvedli analytici KB ve zprávě.

ČEZ překvapil výhledem pro letošní rok, akcie rostou

Komoditní analytici Société Générale očekávají stagnaci cen elektřiny v blízkosti současných úrovní po několik následujících let. „Bez případných akvizic proto v dohledné době výrazný růst zisků ČEZ nečekáme, investoři by však měli ocenit už i zastavení sestupného trendu a stabilizaci zisků. Na nepříznivé vnější prostředí ČEZ reaguje také výrazným snížením investičních výdajů oproti dřívějším plánům. Celkově se tak značně zlepšily vyhlídky tvorby cash flow, což dává naději na výplatu stabilních a poměrně atraktivních dividend. Předpokládáme zvýšení výplatního poměru až na 70 % ze zisku a dividendy v následujících letech okolo 35 Kč na akcii,“ uvedla KB.

Analytici s očekávaným dividendovým výnosem dlouhodobě okolo 5,5 % a se zlepšeným očekáváním budoucích zisků hodnotí akcie ČEZ jako atraktivní k nákupu. „Naše revidované odhady jsou výrazně vyšší než aktuální tržní konsensus, který podle našeho názoru zatím nezohledňuje nečekaně dobrý výhled ČEZ pro rok 2015 a úspěšné snižování nákladů. Postupný růst konsensuálního odhadu by měl mít pozitivní dopad na cenu akcií ČEZ,“ míní analytický tým banky.

Beneš: Nezatíží nás akvizice velikosti ČEZ. A posílí dividendu

Komerční banka zvýšila roční cílovou cenu pro akcie ČEZ na719 korun z dosavadních 635 korun. „Hlavním důvodem bylo zlepšení našich prognóz volného cash flow díky zvýšení dlouhodobých prognóz zisků a poklesu plánovaných investic. Společně s odhadovanou dividendou přesahuje námi očekávaný celkový výnos pro akcionáře 15 %, a proto zvyšujeme naše doporučení,“ zhodnotili ve zprávě analytici KB.

ČEZ zveřejní výsledky za první letošní čtvrtletí 12. května. Očekávané události: Výsledky hospodaření za Q1 15 budou zveřejněny 12. května. Návrh na dividendu z loňského výsledku by měl být oznámen dříve. Loni oznámení padlo ve druhé půlce dubna.

Šéf ČEZu: Nová soutěž na Temelín může začít příští rok

Newsletter