Kde hledat rozbušku příští evropské krize?

Kde hledat rozbušku příští evropské krize? „Tradiční“ odpověď by pravděpodobně směřovala na jih, ovšem ne v případě zakladatele serveru Geopolitical Futures a konzultantské společnosti Stratfor George Friedmana. Ten je přesvědčen, že další krize nebude mít svůj původ na periferii, ale přímo uprostřed srdce starého kontinentu, a to v Německu.

Friedman své tvrzení dává do spojitosti s Itálií a jejím bankovním systémem. Právě tento segment je oblíbenou investiční destinací německých bank, což se obzvláště týká společnosti Deutsche Bank. Její „záliba“ v titulech italských bank, resp. jejich dluhových cenných papírech, by v případě defaultu mohla vyvolat něco, co Friedman nazývá „evropských momentem Lehman Brothers.“

Je Deutsche Bank Lehman Brothers?

„Itálie je čtvrtou největší ekonomikou v rámci Evropy a osmou v rámci celého světa,“ přepisuje server Business Insider slova experta. „Bankovní systém této země je na pokraji kolapsu, což nepoškozuje pouze Deutsche Bank, ale i další evropské banky se silnou expozicí na italskému dluhu.“

Italské banky se dlouhodobě potýkají s problémem nárůstu nesplacených půjček. Tento boom pozorujeme už do roku 2008, přičemž poslední data ukázala navýšení jejich podílu na celkovém objemu poskytnutých úvěrů až na bezmála 18 % (viz graf). To pak odpovídá dluhu o velikosti více jak 300 miliard euro. Hůře už je na tom v rámci Evropy jen Kypr a Řecko. Pro srovnání, průměr za celou eurozónu dosahuje velikosti 6,8 %.

Zaměříme-li se konkrétně na Deutsche Bank, její expozice na italském dluhovém sektoru je ze všech největší (viz tabulka). Vzhledem k tomuto faktu by to dle Friedmana bylo právě Německo, které by v případě kolapsu italských bank, potažmo ekonomiky, muselo přijít s okamžitou pomocí. V tomto případě by však mohl nastat problém ohledně toho, z čeho by Němci mohli záchranu financovat. Hlavním motorem růstu největší evropské ekonomiky je dlouhodobě export. Ten je ale podpořen uměle oslabeným eurem, které nelze v této situaci udržovat věčně.

Na základě toho Friedman varuje: „Už to nejsou země PIIGS (Portugalkou, Itálie, Irsko, Řecko a Španělsko), o které bychom se měli strachovat. Největší hrozbou je Německo, Jakmile to se dostane do problémů, bude následovat vlna paniky, která s sebou smete i všechny ostatní evropské země.“

Evropské banky na pokraji apokalypsy?

Newsletter