Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Kde hledat zisky, když se akciová párty chýlí ke konci? II.

Kdekoli se podíváme, množí se varující zprávy o finančních trzích. Vzrůstající obavy způsobuje tu Řecko, jinde zase silný dolar a klesající zisky amerických firem, orientovaných převážně na export. Komentátoři zmiňují obavy o chatrných základech čínského růstu a zároveň i o státních dluhopisech vyspělých zemí? Kde tedy může investor hledat zisky při rozumné úrovni rizika, když celá řada investičních příležitostí právě nevypadá příliš růžově? Tímto článkem navazujeme na první díl série o hledání dodatečných zisků v době, kdy trh kolísá na svých maximech. V tomto díle se budeme zabývat dvěma současnými trendy na trhu, na kterých by mohlo být také možné vydělat v tomto období rostoucí nejistoty na globálních finančních trzích. O jaké příležitosti se jedná?

Díl II. – Sázka na silný fundament a toky peněz

Jak zmiňuje náš nedávný článek 1Q v USA: Vrásky firem, úsměv investorů?, v současném tržním prostředí čeká renomovaná firma Goldman Sachs navyšování dividend a zpětných odkupů akcií (o 7 %, respektive 18 % v tomto roce). Obojí může představovat příležitost k překonání tržních výnosů při rozumné míře rizika. Pro ty, kteří by rádi šli touto cestou, máme dobrou zprávu – existují také burzovně obchodované fondy (ETF), které se zaměřují na firmy, provádějící zpětné odkupy a vyplácející velké dividendy. Takže až se budou rozdělovat zisky, nemusíte zůstat stát stranou a zároveň nemusíte bedlivě sledovat diskuze o nastavení výplatního poměru u jedné jediné firmy. Podívejme se proto, jak se i vy můžete podílet na tomto trendu.

Firmy, které jsou schopné vyplácet dividendy nebo odkupovat své vlastní akcie bývají kapitálově silné, stabilní a schopné udržovat profitabilitu v dlouhém horizontu. A tyto charakteristiky se poblíž možného tržního vrcholu mohou hodit. Nejdříve se zaměřme na sázku na dividendy.

Dividendy: někdy je lepší vrabec v hrsti

ETF zaměřených na dividendové tituly je celá řada, investor by tedy mohl strávit i roky vybíráním z mnoha dividendových strategií. Pojďme si tedy alespoň uvést, na co dávat pozor – a alespoň na některé z možností, které se nabízejí. Zaprvé je důležité si uvědomit, že některé ETF, které se prohlašují za dividendově orientované, ve skutečnosti nemusí poskytovat zdaleka tak velké dividendy, jak by se z názvu dalo odhadovat. Několik takových ETF v současnosti poskytuje menší dividendový výnos než 1,88 %, který investoři obdrží při držení nejznámějšího EFT, zaměřeného na co nejbližší sledování indexu S&P500, SPDR S&P 500 ETF Trust (SPY). Jiné ale nabízejí dividendový výnos kolem 5 nebo 6 % ročně, který určitě není k zahození. Prospekty fondů je ale třeba si prostudovat, protože mnohé z nich uplatňují různé postupy ohledně výplaty dividend a některé svou strategií více sázejí na budoucí růst dividend než na vysoký dividendový výnos v současnosti. Je tedy potřeba si ujasnit, jestli fond splňuje vaše investiční priority.

Investovat do jednotlivých firem s vysokým dividendovým výnosem se občas nemusí vyplatit, protože ten může být v některých případech vysoký třeba jen přechodně po zásadním propadu ceny. V takovém případě trh očekává zásadní zhoršení finanční situace firmy – což rozhodně není situace, ve které bychom mohli očekávat velmi vysokou výplatu dividend. Investice do podobné firmy tedy může být značně spekulativní. Když ale firmy s vysokými dividendami nakoupíte ve větším počtu skrze ETF nebo podílový fond, zdaleka tolik neriskujete, protože vaše portfolio bude pravděpodobně obsahovat především řadu firem s velmi stabilním finančním výhledem a silným zázemím.

Abyste se vyhnuli firmám, jejichž dividendový výnos je vysoký kvůli poklesu cen akcií, spíše než kvůli konzistentním finančním výsledkům, můžete investovat do ETF, které zahrnují pouze ty firmy, které v uplynulých letech postupně zvyšovaly své dividendy. Mezi taková ETF patří například iShares Select Dividend ETF (DVY), PowerShares Dividend Achievers ETF (PFM) nebo SPDR S&P Dividend ETF (SDY), který se zaměřuje dokonce pouze na firmy, které kontinuálně zvyšovaly dividendy po dobu neuvěřitelných 25 let. Samozřejmě se ale tímto postupem fond vyhýbá některým potenciálně zajímavým příležitostem, jako je např. firma Apple, která výplatu dividend zavedla teprve nedávno.

Zpětné odkupy akcií: alternativa pro kapitálově silné firmy

Pokud byste se chtěli zaměřit na firmy, které se věnují zpětným odkupům svých akcií (což je alternativa výplaty volných finančních prostředků skrz dividendy, která byla v minulosti preferovaná analytiky), nabízí se zatím jen jeden větší burzovně obchodovaný fond, PowerShares Buyback Achievers Portfolio (PKW). Podobně jako fondu RSP se PKW také dařilo překonávat výnosy indexu S&P500 v horizontu posledních 5 let – v tomto období přinesl svým investorům zhodnocení ve výši přibližně 120 % při roční nákladovosti 0,68 %. Srovnání s ETF sledujícím těsně výnosy indexu S&P500 naleznete v galerii. Na druhou stranu, podle Warrena Buffeta se firmě zpětný odkup akcií vyplácí jen někdy – když jsou její akcie podhodnocené. I když takové firmy existují na trhu v jakémkoli okamžiku, v dnešní situaci je mnohem těžší je najít. I pokud by zpětný odkup nebyl v konečném důsledku výhodný pro samotnou firmu, jejím investorům se přesto hodí, že získávají větší podíl na zisku firmy bez toho, aby museli sami akcie přikupovat.

V článku jsme popsali některé formy investování, které by mohly na slabě rostoucím nebo plochém trhu poskytovat kýžené výnosy – podobných strategií je určitě více a investor, který je vyhledává, může při troše štěstí zhodnotit svou odvahu a otevřenou mysl.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter