Kde panuje největší nerovnost příjmů? Amerika před Čínou

Většina lidí si představuje Čínu jako zemi s nejvyšší nerovností příjmů. Stovky čínských miliardářů vyčnívají v porovnání s rostoucí střední třídou a stovkami milionů chudých Číňanů. Velké množství z nich žije s příjmem menším než jeden dolar na den. Podle nového výzkumu, který poskytl NBER televizi CNBC, však je ve Spojených státech nerovnost v příjmech překvapivě ještě vyšší.

Ekonomický článek, který zveřejnil Národní úřad pro hospodářský výzkum (NBER), uvádí, že v Číně není jednoduché přesná data získat. Mnoho nejbohatších lidí svůj majetek totiž skrývá, a to ať už v zahraničí nebo na domácí půdě v podobě bankovek. Nejbohatší jedno procento čínské populace má příjem roven 13 procentům čínské populace. To představuje dvojnásobné navýšení v porovnání s osmdesátými léty.

Číňané jako levná pracovní síla? Zapomeňte

Ve Spojených státech představuje příjem nejlepšího procenta dokonce 20 procent celkových příjmů Američanů. Tyto čísla opět odpovídají zhruba dvojnásobnému zvýšení oproti osmdesátým létům 20. století. V obecném měřítku se tedy nerovnost příjmů stále zvyšuje a ve Spojených státech je podle tohoto ukazatele výrazně vyšší než v Číně.

Spodní příjmová polovina v Číně vydělává jen 15 procent celkového příjmu Číny, což je pokles z 27 % v roce 1978. Ve Spojených státech, pro porovnání, vydělává spodní polovina dokonce jen 12 procent celkového příjmu. V Americe to představuje mírný historický pokles, když v roce 1978 to bylo 15 % celkového příjmu všech obyvatel.

Proč jsou v Americe bílí bohatší než černí?

„V debatě o nerovnosti příjmů ve světě bychom se měli soustředit na zajištění nejdůležitějších potřeb,“ uvedli ekonomové v jejich článku. Mezi ty uvedli dostupnost vzdělání a úměrné minimální mzdy.

Newsletter