Pohonné hmoty na našich čerpacích stanicích pokračují ve zdražování. To se týká zejména nafty, jejíž průměrná cena od minulého úterý vzrostla o 71 haléřů na 37,23 Kč. Nafta je tak nejdražší od tohoto února a postupně svírá cenové nůžky v porovnání s benzínem. Ten sice také zdražuje, ale výrazně pomalejším tempem. Za stejné období průměrná cena benzínu vzrostla o 17 haléřů na 39,39 Kč za litr. Důvodů růstu cen pohonných hmot je stále několik, jedním z nich je pokračující růst cen na burze v Rotterdamu. Do cen nafty se také stále promítá navýšení spotřební daně na původní hodnotu. Od začátku srpna její cena vzrostla o více než 3 Kč. Naopak pozitivně zapůsobila česká koruna, která ve srovnání s minulým týdnem mírně posílila na páru s eurem přibližně o 20 haléřů na 24,10 Kč/EUR. V následujících týdnech však očekáváme pokračování v růstu cen nafty, do které se bude dále promítat podstatné zdražení na burze v Rotterdamu a také zvýšení spotřební daně. Průměrná cena tohoto paliva by mohla brzy dosáhnout přes 38 Kč za litr. U české koruny pak předpokládáme spíše oslabování, které by pohonné hmoty také prodražilo. Naopak u benzínu očekáváme jen mírné zdražení a postupnou stagnaci. Důvodem by mělo být zastavení růstu cen ropy, v posledních dnech dokonce došlo na trhu k mírné korekci. Ta byla způsobena obavami o další zvyšování úrokových sazeb v USA a také slabými daty z čínské ekonomiky.
V případě další korekce cen ropy by mohly pohonné hmoty ve střednědobém horizontu dokonce zlevnit. Ropa se ocitla pod tlakem po zveřejnění producentské inflace a retailových tržeb v USA. Obě data ukazují na další tlak na inflaci, což může znamenat vyšší úrokové sazby, než se očekává. Díky tomu posiluje i americký dolar, který tlačí ceny ropy níže. Pozitivní zprávy nepřicházejí ani od největšího světového importéra ropy – Číny. Minulý týden zveřejněná data k zahraničnímu obchodu ukazují na výrazný propad importu a exportu. Za červenec se navíc Čína propadla do deflace, což je alarmující pro každou ekonomiku. Retailové tržby také zklamaly a navíc se do problémů dostává jeden realitní developer za druhým. Čínská centrální banka tak musela urychleně sáhnout ke snížení úrokových sazeb. Dle některých odhadů by i přesto mohla být poptávka Číny po ropě na svém vrcholu a začít spíše klesat. Stále je však na trhu deficit přibližně 2 miliony barelů denně, který nedovolí cenám ropy výraznější korekci o desítky dolarů. Aktuální světová poptávka je totiž 103 mil. barelů denně, produkce je jen 101 mil. barelů denně. V září navíc budou stále platit dobrovolné produkční škrty Saúdské Arábie a Ruska.
Zdroj: Purple Trading, Bloomberg, Reuters
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.