Benzín i nafta v uplynulém týdnu pokračovaly dle očekávání v dalším zdražování. Průměrná cena benzínu vzrostla o 9 haléřů na 39,94 Kč za litr, výrazněji pak zdražila nafta. Průměrná cena litru nafty vzrostla o 39 haléřů na 38,57 Kč. Nafta je tak nejdražší od loňského prosince, benzín dokonce od listopadu. U benzínu je otázkou pár dnů překročení hranice 40 Kč za litr. Této hranici se však postupně bude přibližovat i nafta.
Cena nafty na burze v Rotterdamu jen za poslední týden přidala 4 %. V dalších dnech očekáváme další růst ceny vzhledem k současným úrovním na ropném trhu. Ropa Brent tento týden překročila úroveň 92 dolarů za barel, a je tak nejdražší od listopadu. Výrazně také oslabuje česká koruna, která se na páru s eurem propadla na úroveň 24,60 a na páru s dolarem na 22,90. Slabší koruna prodraží dovoz ropy a také pohonných hmot. Koruna doplácí na data k inflaci, která jsou za srpen v souladu s očekáváním ČNB a také na překvapivé snížení úrokových sazeb v Polsku.
Polský zlotý a českou korunu hází investoři do stejného koše, a nyní očekávají snížení sazeb i u ČNB. Na páru s eurem se už koruna dostává na úrovně, u kterých očekáváme intervenci ČNB na její posílení. Slabá koruna má totiž proinflační účinky a ztěžuje tak boj ČNB s inflací. Vzhledem k růstu cen ropy a slabé koruně by měly ceny pohonných hmot růst dále. Opět čekáme rychlejší růst cen nafty díky vyšší poptávce. Nafta by tak měla brzy překonat úroveň 39 Kč za litr a přiblížit se benzínu na rozdíl jediné koruny. To bude velmi kontrastní situace ve srovnání se začátkem června, kdy byla nafta v průměru levnější o téměř 6 Kč než benzín.
Dlouhodobější vývoj cen pohonných hmot bude záviset primárně na ropném trhu a na tom, kam se podaří Saúdské Arábii a Rusku vyšponovat její cenu. Během tohoto týdne kartel OPEC ve svém měsíčním reportu potvrdil očekávání růstu spotřeby pro tento a příští rok. Letos by měla světová ropná spotřeba růst o 2,44 milionu barelů denně, příští rok pak o 2,25 milionů barelů denně. Kartel také vyjádřil překvapení ohledně situace světové ekonomiky, která je údajně lepší, než se očekávalo vzhledem k plošnému zvyšování úrokových sazeb. OPEC tak opět používá ropu jako politickou zbraň a její vyšší ceny dopadnou tvrdě na USA i Evropu.
Vyšší inflace způsobená nárůstem cen pohonných hmot (jen v USA meziměsíčně vzrostly o 12 %) bude centrální banky nutit držet vyšší úrokové sazby po delší dobu. To zapříčiní nižší ekonomický růst. Jasným vítězem tak bude OPEC a přidružené země. Rozpočet Saúdské Arábie nevytváří deficit při úrovních cen ropy brent kolem 78 dolarů. Současná úroveň je tak pro ně velmi příjemná a můžeme očekávat další megalomanské projekty. Rusko byl mělo mít vybalancovaný rozpočet při úrovních cen ropy kolem 115 dolarů za barel, což je násobek úrovní před válkou na Ukrajině.
Vzhledem ke stále silné poptávce klesají i ropné zásoby v USA, navíc situace v Libyi ztěžuje tamní export. Vzhledem k širokým záplavám jsou aktuálně mimo provoz čtyři exportní přístavy. Libye exportuje přibližně 1 % celosvětové poptávky ropy. Ceny ropy Brent tak mohou v dalších dnech opět růst, možná až k hranici kolem 95 dolarů za barel. To by znamenalo růst cen benzínu přes 41 Kč za litr a nafty na podobnou a možná i vyšší úroveň.
Zdroj: Purple Trading, Bloomberg, Reuters
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.