Evropské i americké výnosy rostou. Dolar mírně silnější pod 1,0700 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Dnes část zisků odevzdala nad tuto hranici.

Kde si najít svého milionáře a kam ukrýt své investice?

Nárůst podílu investic do akcií o 28 %, nárůst světového bohatství díky znovu-nastartovaným akciovým trhům o 8,7 % a Švýcarsko jako top země pro offshore investice. Tyto i další zajímavosti ukázala každoroční zpráva společnosti Boston Consulting Group o investičním managementu.

Celková výše finančního bohatství v roce 2013 dosáhla 152 bilionů dolarů. Za tvorbou nového bohatství stál růst HDP a růst míry úspor, největší podíl na celkovém růstu bohatství měl ale výnos ze stávajících aktiv, na čemž se největší měrou podílely akciové trhy. Výraznější vliv na hodnotu aktiv, než v předchozích letech, měl také pohyb měnových kurzů. Díky zeštíhlenému programu zpětného odkupu aktiv posílil americký dolar oproti většině měn – a to jak z rozvíjejících se ekonomik, tak i například oproti japonskému jenu.

Pozornost přitahují místa, která jsou nejpopulárnější z hlediska takzvaných offshore investic. Offshore podnikání (podnikání uskutečňované v jedné zemi, které se týká podnikatelů a/nebo majetku v zemi jiné) čítalo v roce 2013 celkem 8,9 bilionu dolarů, tedy 5,9 % celkových finančních aktiv. Nejpopulárnějším místem pro tuto aktivitu je zatím Švýcarsko, které takto od investorů získalo celkem 2,3 biliony dolarů (25,8 % offshore investic). Švýcarsko ovšem zůstává pod silným tlakem, jelikož se očekává, že většina aktiv bude muset být stažena zpět do zemí jejich majitelů – tato aktiva totiž pocházejí v převážné míře ze zemí západní Evropy, jejichž vlády se snaží bojovat proti daňovým únikům. V následujících letech by tak na významu měla získat místa jako Singapur a Hongkong, kde je nyní uloženo zhruba 16 % offshore investic. Do roku 2018 by tento podíl měl narůst na 20 %. Dalšími v řadě oblíbených míst jsou v současnosti Panama a Karibik, následované Normanskými ostrovy a Dublinem.

Ze studie BCG také vyplývá několik žhavých tipů na letní dovolenou – místem s největší hustotou milionářů (s majetkem nad 1 milion amerických dolarů)  je Katar (17,5 %), následovaný Švýcarskem (12,7 %)  a Singapurem (zde poměr milionářů k běžnému obyvatelstvu dosahuje 10 %). Kdo by měl laťku snad ještě trochu výš, ten by měl zamířit do Hongkongu, což je místo s největší hustotou takzvaných ultrabohatých – tedy milionářů s majetkem nad 100 milionů dolarů. V absolutním měřítku je největší počet milionářů ve Spojených státech, na druhém místě se drží Čína a na třetím pak Japonsko. Toto pořadí nejbohatších národů by mělo podle studie Boston Consulting Group zůstat až do roku 2018.

Studie dále potvrzuje, že čím bohatší jste, tím rychleji vaše bohatství roste. Předpokládaný růst majetku v segmentu nad 100 milionů dolarů je v následujících pěti letech 9,1 % ročně, pro objem aktiv nad 1 milion dolarů by to mělo být 7,7 % ročně a u portfolií s méně než milionem dolarů se očekává růst 3,7 % ročně. Nejvíce by se v následujících letech měl na růstu finančních aktiv podílet region Asie a Pacifik  – a to zhruba polovinou – v závěsu za ním Severní Amerika a západní Evropa.

Newsletter