První polovina roku byla vývoji ceny zlata přes medvědí předpovědi poměrně vstřícná. Komodita připsala bezmála desetinu hodnoty. Růst geopolitického napětí v souvislosti Ukrajiny ale i Gazy může nadále nahrávat opětovnému útěku investorů do bezpečí, část analytiků je ale opačného mínění a statistika chování hedgeových fondů ukazuje na pokles sázek na další růst ceny komodity.
„V našem výhledu vidíme současné oživení zlata jako neudržitelné a obnovení sestupného trendu, započatého s úvodem roku 2013. Americká makrodata přesvědčují o oživení aktivity v ekonomice se zesílením jejího růstu ve druhé polovině roku. To znamená pokračující utahování měnové politiky ze strany Fedu a její návrat k normálu, což podkope zájem o zlato v jeho roli bezpečného ráje,“ míní komoditní stratég Societe Generale Robin Bhar.
Analytici Barclays Christopher Louney a Suki Cooper zase varovali před zaměňováním krátkodobého spekulativního nástupu do zlata a dlouhodobého trendu. „Poptávka investorů byla v posledních dnech a týdnech silnější, nepokládáme to ale za trend a obrat v celkovém sentimentu investorů,“ napsali ve zprávě investorům na sklonku týdne.
Analýza Thomson Reuters a Societe Generale upozornila na vývoji v prvním čtvrtletí roku na první nárůst zajištění (hedgingu) ze strany producentů zlata od roku 2012. „Pro zbytek roku očekáváme, že poprvé od roku 2011 dojde na takzvané čisté zajištění, jinými slovy, že větší část producentů zlata do budoucna nepočítá s růstem jeho ceny,“ poznamenala ve své analýze americká část Commerzbank.
Proti medvědím očekáváním stojí logicky také vlažné nebo přímo býčí odhady. „Současné úrovně kolem 1300 dolarů se mi jeví jako silná hranice podpory a dost možná by mohla tato úroveň být letošním dnem. Ve zbytku roku si komoditu umím představit mezi 1200 a 1400 dolary, fundamentálně zlato ale vidím mírně výše,“ poznamenal pro The Street analytik Kitco.com Jim Wyckoff.
Podobně se na další vývoj dívá tým Bank of America/Merrill Lynch. „Oproti medvědí předpovědi ceny zlata od počátku roku do této chvíle oživily. Vidíme pro to několik faktorů, od zaostání nabídky za poptávkou emerging markets po pokračující měnové uvolnění a inflaci dalších druhů aktiv. To dle nás na trh přivádí a přivádět nadále bude nové investory,“ míní Bank of America.
Prosincový kontakt na zlato na trhu COMEX aktuálně obchoduje u 1315 dolarů za unci, spotová cena jen neznatelně níže. Stříbro se pohybuje u 21 dolarů za unci, platina u 1490 USD/t, palladium u 880 USD/t.
Týdenní statistika chování hedgeových fondů ukázala první pokles sázek na růst cen komodity a to o 8,5 % v týdnu do 15. července. Týdenní korekce ceny zlata o 2 % ukrojila z hodnoty zlatých ETF zhruba 1,4 miliardy amerických dolarů.
Zlato od počátku roku oproti medvědím výhledům zpevnilo o více jak 9 procent a překonalo tak zhodnocení dalších komodit, akcií i dluhopisů. Obrat ve vývoji díky posílení americké ekonomiky a utahování Fedu ale očekává v analýze ze 17. července například i Světová banka. Její vlastní odhady pro cenu zlata hovoří o letos průměrných 1250 USD/unce s poklesem příští rok k 1230 USD/unce. Loni to bylo 1411 dolarů za unci.
„Na zlatu jsme letos zřejmě zažili pozitivní extrém, nadále očeáváme jeho cestu dolů, inverzně k ekonomice,“ míní Rob Haworth, stratég v U.S. Bank Wealth Management. „Fed zvedne sazby před očekáváním trhu, někdy ve druhém čtvrtletí příštího roku,“ dodává.¨To, že Fed půjde se sazbami vzhůru dřív, prohlásil na konci týdne například prezident Fedu v St. Louis James Bullard.