Kdo drží řecké akcie?

V souvislosti s aktuální dluhovou krizí se změnil řecký status. Z kdysi vyspělé země se stala rozvojová, což nenechalo v klidu investory angažující se na řeckém trhu. Především se tato změna týká těch institucionálních.

ONLINE: Evropské banky z Řecka zatím nepanikaří

Data, která zveřejnila společnost eVestment, ukázala v dolarech denominovanou 1,7miliardovou expozici na řeckých akciích a zhruba 250 milionů dolarů v trhu instrumentů s fixními příjmy. eVestment je firma sledující expozici stovek fondů, strategií a portfolií. Sebraná data pak poskytuje exkluzivně serveru CNBC.

Poté co společnost MSCI sledující celosvětové trhy zařadila Řecko do oblasti rozvojových zemí, došlo na strukturální změny ve vlastnictví řeckých cenných papírů. Fondy zaměřující se na vyspělé trhy okamžitě zařadily zpátečku a ponechaly otevřené dveře těm, kteří se soustředí na rozvojové země (viz graf). Zatímco během minulého a letošního roku se podíl investorů s aktivní strategií snižoval, jejich místa byla nahrazena těmi se strategií pasivní. I tak ale je dosahuje podíl aktivních institucionálních investorů stále téměř 90 %.

Co se týče struktury expozice, propad je jasně patrný v případě řeckých dluhopisů. Akcie sice velmi lehce klesly, ale stále se drží nad svým pětiletým průměrem.

„Otázkou, kterou nejsme schopni odpovědět, je, kolik investorů drží řecké deriváty,“ řekl pro CNBC Peter Laurelli, viceprezident společnosti eVestment. Dle jeho názoru jsou právě tyto instrumenty tím, co by v případně eskalace krize mohlo mít výrazně negativní dopad na jejich vlastníky, kterými jsou převážně zahraniční banky.

Grexit a derivátová neznalost velkých bank

Newsletter