Kdo je kdo v říši „ajťáků“? Jak se v tom vyznat

Mluvíme-li o IT, asi se shodneme na tom, že jde v současnosti o jeden z nejperspektivnějších oborů. Odborníci zde jsou žádaní, je jich málo, a tomu také odpovídají jejich mzdy. Ve firmě pak bývá „ajťák“ tak trochu spasitel, který vyřeší každý problém. Je třeba si ale uvědomit, že s IT odborníky je to trochu jako s doktory, tedy každý se specializuje na něco jiného a zkrátka není „ajťák“ jako „ajťák“. S bolavým zubem půjdete spíše k zubaři než ke kožnímu a programování asi nebudete chtít po testerovi. IT odborníky můžeme rozdělit do několika základních skupin podle toho, čím se zabývají.

Typickým povoláním, které můžeme do této skupiny zařadit je IT analytik. Jeho náplní je zejména starat se o firemní informační systém, případně o informační systém klienta, důkladně analyzovat procesy, hledat ta nejvýhodnější řešení a podávat návrhy na zlepšení. IT Analytik úzce spolupracuje s business analytikem, vývojáři a programátory. Vyžaduje se od něj logické myšlení a pečlivost. Vzhledem k tomu, že pracuje v týmu se také očekává, že bude umět jednat s lidmi. „Analýzou se pak také zabývají IT konzultanti, jejichž náplní práce je rovněž podávání návrhů na zlepšení. IT analytik si může přijít na hrubý plat okolo 50 – 80 tisíc měsíčně, kdy pochopitelně záleží na zkušenostech a spoustě dalších okolností,“ řekl Jan Silber, jeden ze zakladatelů jobportálu Jobstack.it, který nabízí inzerování pracovních nabídek zdarma.

Vývoj

Vývoj je jednoduše to, co následuje po IT analýze. Vývojáři neboli developeři se zabývají vytvářením softwaru na základě návrhu analytiků, k čemuž využívají programovací jazyky. Nejznámějšími programovacími jazyky jsou Java, PHP, .NET, C++ nebo Javascript, programátor či vývojář se zpravidla specializuje na jeden určitý jazyk. Vyvíjet je možné počítačové programy, mobilní aplikace a další software. Vývojáři si v České republice přijdou průměrně na 45 tisíc hrubého, kvalitní a zkušení vývojáři si mohou přijít i na 100 tisíc, platy jsou vyšší zejména v Praze.

Testování

Testování provádějí testeři neboli test engineeři. Již hotový produkt testují dle požadavků klienta a dle testovací dokumentace. „Takový člověk zkrátka vychytává na práci mouchy, konzultuje je s programátory a kontroluje, jestli je vše tak, jak má být. Testery jsou často také studenti informačních technologií, pro které může být taková pozice vcelku výnosnou brigádou,“ vysvětlil Silber.

Vedení

Jako všude, tak i v IT jsou pochopitelně vůdčí pozice. Jedná se například o manažery IT sekcí společností či ředitele nebo manažery celých společností zabývajících se IT. Typickou vůdčí pozicí v IT je také projektový manažer, který se stará o to, aby se jednotlivé projekty posouvaly kupředu dle předem určeného plánu, průběžně je vyhodnocuje a řídí v nich lidské zdroje. Lidé ve vůdčích pozicích si pochopitelně přijdou na nejvyšší platy, výjimkou nejsou šesticiferné částky.

Provoz, správa a údržba

Tady mluvíme o lidech, kteří se starají o to, aby vše běželo tak jak má. Sami odstraňují drobné poruchy a udržují vše v chodu. Do této oblasti spadá hodně různých rolí od administrátorů, síťařů, přes architekty až po pracovníky na různých úrovních podpory. Tito lidé si průměrně přijdou na několik desítek tisíc měsíčně v závislosti na náročnosti a velikosti organizace.

Mezi „ajťáky“ se pak také řadí například webdesignéři či UX specialisté, kteří se starají o to, aby byly webové stránky organizací pro návštěvníky nejen esteticky příjemné, ale také uživatelsky přívětivé a vše důležité na nich bylo jednoduše dohledatelné. „Rovněž jsou v IT obchodníci, nákupčí, HR specialisté či marketéři zabývající výhradně tímto oborem. V poslední době se objevují další role spojené s bezpečností, zpracováním a analýzou dat, IoT, AI a Agilním vývojem,“ zakončil Silber.

Newsletter