Kdo je tvůrce bitcoinu Craig Wright?

Craig Steven Wright se narodil v říjnu 1970 v australském Brisbane. V roce 1987 vystudoval katolickou Paduánskou univerzitu v Brisbane, poté přednášel počítačové vědy na Univerzitě Charlese Sturta, kde také získal svůj druhý doktorát. Ten první má z teologie. Poté studoval na dalších informačních institutech a je držitelem několika prestižních certifikátů v oboru počítačových věd. Jako programátor pracoval pro několik firem (například OzEmail, K-Mart, Mahindra & Mahindra nebo australská burza), napsal několik knih.

Loni v prosinci zveřejnil časopis Wired a internetová stránka Gizmodo výsledky svého zkoumání, podle kterých je Wright pravděpodobně do té doby neznámým tvůrcem bitcoinu. Několik hodin poté vpadla do Wrightova bytu v Sydney policie, která ale uvedla, že zásah se zprávou o bitcoinech nesouvisel. Podle agentur policisté zasahovali u Wrighta kvůli vyšetřování australské daňové policie. Dnes Wright v rozhovoru pro BBC přiznal, že je tvůrcem bitcoinu.

Základní fakta o internetové měně bitcoin

Bitcoin, jehož zkratka je BTC, je virtuální internetová měna. Jejím hlavním znakem je, že nemá žádnou centrální autoritu, která by řídila například množství peněz v oběhu. Bitcoin je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohl měnu ovlivňovat, ničit, padělat, zabavovat účty, kontrolovat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. Cena a samotná existence bitcoinu se odvíjí od důvěry a ochoty vlastníků měny s ní obchodovat, hodnotu tedy určuje jen nabídka a poptávka.

Systém bitcoinu byl vytvořen v roce 2009. Tvůrce bitcoinu nebyl dlouho znám, anonymní vývojář používal pseudonym Satoši (psáno i Satoshi) Nakamoto. Existovala celá řada teorií, kdo Satoši je, dnes australský podnikatel Craig Wright veřejně přiznal, že je tvůrcem bitcoinu on.

Bitcoiny vznikají tak, že počítače svým výpočetním výkonem řeší komplikované matematické algoritmy a za úspěšné vyřešení obdrží majitel počítače odměnu v podobě určitého množství bitcoinů. Tomuto procesu se říká těžba a lidem, kteří získávají bitcoiny, těžaři či mineři. Po vytěžení je konkrétní suma převedena na konkrétní adresu majitele bitcoinů v podobě číselného kódu. Každá „mince“ je unikátní a nezaměnitelná. Těžit může buď jednotlivec, což je dost nákladné, nebo skupina těžařů. Software pro těžbu je naprogramován tak, aby uvolňoval nové mince stabilním tempem, které se ale postupně zpomaluje. Počet mincí v oběhu bude konečný, celkem jich má být vytvořeno 21 milionů. V roce 2033 jich má být v oběhu 99 procent a poslední se mají dostat do oběhu kolem roku 2140.

Podle Marka Palatinuse, programátora a zakladatele blogu Bitcoin.cz, je těžba nákladná a věnují se jí hlavně lidé, kteří se do tohoto druhu byznysu dostali dříve a neustále optimalizují a aktualizují hardware pro těžbu, což stojí nemalé peníze. Dalším velkým nákladem pro těžaře je spotřebovaná energie a pro běžného uživatele se tak těžba nevyplatí.

Bitcoin ale může získat i „netěžař“, tedy obyčejný člověk. Bitcoiny se na svět dostávají díky decentralizované (P2P, peer-to peer) počítačové síti, kde se dá s bitcoiny obchodovat, nakupovat či prodávat. Při nákupu pak zájemce o bitcoiny pošle druhé straně peníze a ona zpět pošle na bitcoinovou adresu odpovídající obnos bitcoinů a naopak. Bitcoiny může člověk koupit nebo prodat buď od druhé osoby, nebo na bitcoinových burzách či směnárnách.

Bitcoin je přijímán k placení za širokou škálu zboží a služeb 

V oběhu je nyní kolem 15,5 milionu bitcoinů. Hodnota bitcoinu byla v počátku prakticky nulová. V únoru 2010 bitcoin poprvé dosáhl na jedné z nejvýznamnějších bitcoinových burz MtGox.com parity s dolarem. Nyní je jeho hodnota zhruba 449 dolarů, tedy 10 600 Kč. Předpokládá se, že jeho tvůrce nashromáždil asi jeden milion bitcoinů, tedy při současném kurzu zhruba 450 milionů dolarů.

Kvůli anonymitě jsou bitcoiny občas spojovány s černým obchodem, s prodejem drog a zbraní a také s praním špinavých peněz. Řada platforem pro směnu bitcoinu stala terčem hackerských útoků a některé z nich pak musely ukončit činnost. Obětí těchto útoků se tak stala třeba někdejší přední světová burza pro kybernetickou měnu bitcoin Mt. Gox. Napadena byla také tuzemská bitcoinová burza Bitcash.

Některé centrální banky vydaly varování před využíváním bitcoinů a odmítají s nimi obchodovat. Například japonská vláda ale plánuje navrhnout právní změny, díky kterým by se bitcoin a další kryptoměny staly oficiálními měnami. Japonsko nyní považuje bitcoin za komoditu.

Na bitcoinu je ale založena řada legálních investičních fondů a obchoduje se s ním na specializovaných burzách. Po světě, včetně ČR, funguje také několik desítek bitcoinmatů.

Newsletter