Kdo nakupuje, když všichni vybírají?

Fakt, že se americký akciový index S&P 500 poslední měsíc obchoduje v poměrně úzkém pásmu, by mnohý mohl přijít zvláštní. Obzvláště pokud zjistí, že investoři intenzivně vybírají své peníze, což se projevuje v celkem již pátém týdnu z posledních šesti, kdy si trhy prochází silným odlivem kapitálu.

Podle datové společnosti EPFR Global odplulo z globálního akciového trhu jen za minulý týden 3,9 miliardy dolarů. Ve Spojených státech jde o šestý týden ze sedmi, kdy se tento scénář opakoval. Evropské akcie jsou však ještě větší extrém. Odliv kapitálu v jejich případě probíhá už rekordních 37 po sobě jdoucích týdnů.

Co se týče akciových fondů, z nich za posledních sedm dní odplulo 146 miliard dolarů. Celkem 225 miliardy odešlo z podílových fondů, zatímco 79 miliardy připlulo do ETF.

Peníze, které odcházejí z akcií, naopak přichází na dluhopisové trhy, a to o objemu 2,7 miliardy dolarů jen za minulý týden. Jde celkem o 15. týden z 16, kdy se tento scénář opakuje. Největším oblíbencem jsou bondy navázané na bankovní půjčky. Co se týče komodit, příliv peněz dosáhl 0,5 miliardy dolarů, přičemž jde o v pořadí čtvrtá týden „přílivu“ zdrojů.

Z regionálního hlediska je pak situace následující.

Ale vraťme se zpět k otázce: Kdo nakupuje, když všichni peníze vybírají? Jako odpověď se nabízí, že hlavním motorem jsou zpětné odkupy akcií. V tomto případě však „hlavní vlna“ proběhla už před dvěma týdny, tudíž, jak se zdá, zůstane tato otázka bez odpovědi.

Newsletter