Kdo s koho. Euro vs. dolar pohledem technické analýzy

Od konce září na měnové dvojici euro a americký dolar sledujeme jasně klesající vývoj. Od listopadového proražení hranice podpory na hodnotě 1,1300 EURUSD se však dolaru další zisky nabírat nedaří. Po odražení od letošního minima se stala hranice 1,1300 dolaru za euro opět důležitou. Americké měně prozatím brání v dalším posilování.

Na denním grafu můžeme sledovat medvědí kanál, který reflektuje vývoj eurodolaru za poslední dva měsíce. Dolar během tohoto období třikrát ukázal svoji sílu, když se dostal na nejsilnější hodnoty letošního roku. Od listopadového návratu k vyšším hodnotám se mu však podobně silný pohyb zatím zopakovat nepodařilo a co se týče obchodního prostředí, nacházíme se nyní spíše v pásmu. Značí to například indikátor ADX (Average Directional Index), který je na hodnotách nižších než 20 a stále klesá. Slábnutí tohoto trendu je evidentní, nicméně jeho ukončení ještě na obzoru rozhodně být nemusí.

Do stejného grafu jsem červenou barvou vyznačil krátkodobou trendovou linii, která společně s horní hranicí kanálu tvoří symetrický trojúhelník. Tento pattern reflektuje nerozhodnost páru ohledně následujícího vývoje. Ze střednědobého výhledu se však stále přikláním k názoru, že dolar v tomto trendu setrvá a připíše další zisky. V případě dalšího vývoje ve prospěch americké měny bude první významnější hranice podpory ve znamení Fibonacciho úrovně na hodnotě 1,1212 EURUSD. Pro možný obrat ve prospěch eura je aktuálně důležité překonání rezistence v okolí hodnot 1,1450 EURUSD, kam se kurz dostal po odrazu od letošního minima.

Z intradenního hlediska se eurodolar pohybuje i díky včerejšímu truchlení ohledně úmrtí G. Bushe staršího ve velmi úzkém obchodním pásmu vyznačeném na 30minutovém grafu. Tento úzký kanál se pravděpodobně brzy stane minulostí, jelikož nás zítra čeká report z amerického trhu práce v podobě zveřejnění počtu pracovních míst mimo zemědělství. Na tento ukazatel vyhlašovaný každý první pátek v měsíci je americký dolar velmi citlivý a pravděpodobně se s jeho zveřejněním budou pojit i silnější pohyby na trzích.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter