Kdo sází na „moment George Sorose“?

Čínský smolný rok nadále pokračuje. Po silném propadu akciových trhů z předchozích týdnů se situace nikterak výrazně nezměnila. Hlavní „pevninské“ i „mimopevninské“ indexy se vesměs stále drží v rudých čísel, do toho je ve hře nejistota ohledně (ne)oficiálního tempa růstu druhé největší ekonomiky světa.

Čína se tak na základě těchto fundamentů potýká s problémem poměrně intenzivního odlivu zahraničního kapitálu, který byl navíc podpořen i naprosto nečekanou umělou devalvací čínského jüanu, jež proběhla v srpnu loňského roku. Právě oslabení domácí měny je něco, s čím se čínská garnitura potýká dodnes (viz graf). Slabost tzv. renmibi, jak je jüanu také přezdíváno, podporuje nejen odliv kapitálu, ale také představu o „akci“ centrální banky, která se ve snaze, byť to sama popírá, snaží podpořit čínský export, a tedy i celkový výstup celé ekonomiky.

Pravdou je, že další oslabení jüanu je poměrně žhavou sázkou mezi světovými hedgeovými fondy. Právě ty na základě aktuální ekonomické situace asijské země sázejí na tzv. „moment George Sorose“, aby své prostředky zhodnotily na 20 až 50% propadu čínské měny.

Mezi největší hráče tohoto typu patří například texaský fond Corriente Partners, který na pád čínské měny sází pomocí tzv. opcí s nízkou deltou. Hlavním argumentem spekulace je hromadný odliv peněz nejen podniků, ale i domácností směrem z Číny, který čínské autority nebudou schopny „ukočírovat“ ani při současném stavu devizových rezerv o velikosti zhruba 3,3 bilionů dolarů. Obdobně jsou na tom i londýnské fondy jako Omni Macro (proti Číně spekuluje už od začátku roku 2014) či Moore Capital Macro Fund.

„Čína má teď možnost poměrně rychle devalvovat vlastní měnu,“ řekl pro server CNBC Mark Hart, šéf Corriente Partners. „Pokud však budou čekat na to, že se ekonomický stav země změní, vystaví se nadměrnému nebezpečí ze strany devizových spekulantů,“ dodal.

Nejvíce oblíbeným prostředkem pro tuto investici jsou dle CNBC opce. Velká většina spekulace je vedena pomocí „low delta“ opcí s realizační cenou na 7,20 a 7,60 jüanu za dolar (tedy opce aktuálně „out of the money“), přičemž ta cílová je nastavena na 8 USDCNY. Naopak ty fondy, které nevěří ve strmý a náhlý pád čínské měny, sází na pozvolnou cestu a stojí tak na opačné straně tohoto tradu – tedy nakupují opce „pozvolného scénáře“, které hedgují prodejem zmiňovaných „low delta“ opcí.

Na druhou stranu je nutné vzít v potaz, že čínská situace se liší od všech historickýc měnových krizí. Hlavní rozdíl spočívá s existenci dvou trhů, a to pevninského (jüan) a mimopevninského (hongkongský dolar). Díky této struktuře má Čína možnost celou situaci poměrně jednoduše „řídit“ tím, že na mimopevninském trhu zvýší úrokové sazby, aniž by tento krok jakkoliv ovlivnil dění na „pevnině“.

Přesně to je krok, který byl proveden na začátku ledna, kdy byly navýšeny tzv. „offshore“ úrokové sazby. Díky tomu se prohibitivně zvedly úrokové náklady zapákovaných fondů spekulujících na oslabení jüanu, což relativně uvolnilo nátlak na čínské měnové autority.

Informace ohledně kupícím se „shortování“ jüanu přišla v době, kdy si ani sama čínská garnitura není jista, zda je aktuální situace ještě k udržení. Potvrzuje to nedávná reakce čínského státního média People‘s Daily, které je vydáváno mimo Čínu. V článku ve volném předkladu pojmenovaném „Válka proti čínské měně? Ha Ha“ se doslova píše, že „Sorosova válka proti renmibi a hongkongskému dolaru nemůže být úspěšná, o čemž rozhodně nemůže být pochyb.“ Objevily se dokonce i varování před „lehkomyslnou spekulací sázející na totální selhání čínské ekonomiky.“ Takové kroky se prý ve výsledku ukáží jako vysoce nákladné a nevylučuje se ani možný právní postih, píše se v čínském médiu.

Článek se objevil v návaznosti na rozhovor George Sorose, ve kterém zmínil svou sázku proti vývoji indexu S&P500 a proti měnám a zemím závislých na exportu komodit, mezi které patří i Čína. Známý investor rovněž poukázal na asijskou zemi jakožto na možnou rozbušku globálního „medvědího“ trendu.

To, zda má Soros (opět) oravdu, se ukáže v příštích měsících. Faktem je, že jeho pohled má mnohem více zastánců, než by se dalo očekávat. Čínská vláda si toho je vědomu, a proto se uchyluje i k netradičním opatřením, jako je zmiňované varování před měnovou spekulací. Otázkou však je, jak dlouho to vydrží….

Newsletter