Evropské výnosy klesají, americké rostou. Dolar se obchoduje v mírné ztrátě nad 1,0840 za euro. Koruna obrátila do lehkého zisku pod 25,35 za euro.

Kdo se raduje z propadu cen ropy?

Komoditní trhy si v nedávné době prošly poměrně citelným výplachem. Nejvíc, a to z dlouhodobého hlediska, trpěla ropa. Za poslední rok si černé zlato prošlo více jak 50% propadem, který má své vítěze i poražené. Jedním ze sektorů, který se z masivního cenového poklesu energetické komodity nejvíce raduje, jsou pneumatikárny.

Známé společnosti (viz graf č.1) jako Bridgestone (zelená), Michelin (tyrkysová), Goodyear Tire a Rbubber (bílá), Continental (červená) či Pirelli (fialová) si díky propadu cen energií prošly atraktivním obdobím růstu. Přispěla k tomu nejen levnější syntetická guma, ale taktéž zvýšená poptávka ze strany samotných řidičů, kteří díky levnějšímu benzínu jezdí mnohem více.

„V tuto chvíli se nacházíme v naprosto ideálním stavu z hlediska poměru nákladů a zisků,“ potvrdil pozitivní stav finanční ředitel firmy Continental Wolfgang Schaefer. Jeho společnost nedávno reportovala svůj hospodářský výsledek za druhé čtvrtletí, který ukázal meziroční nárůst zisků o 25 %.

A investoři na to reagují s nadšením. Cena akcií pěti největších výrobců pneumatik si od doby začátku ropného propadu prošly poměrně výraznou rally. Příkladem budiž společnost Goodyear. Cena titulu této největší americké pneumatikárny si za poslední rok prošla 25% boomem. Pro srovnání, index S&P 500 si za stejnou dobu připsal k dobru „pouze“ 7,4% růstem.

„Marže pneumatikáren intenzivně rostou, a to především díky levné syntetické a přírodní gumě,“ potvrdili Kevin Tynan a Tanner Murphy, analytici Bloomberg Inteligence zaměřující se v poslední době především na sledování vývoje sektoru výroby pneumatik. Jen za první čtvrtletí tohoto roku se hrubé marže těchto společností zvýšily o téměř 27,5 %, což je největší číslo za posledních 15 let (viz graf č.2).

Levná ropa se promítla i do cen benzínu a dieselu, což podpořilo pravidelnější a mnohem delší cestování autem. Během května projezdili američtí řidiči 275,1 miliard mílí, což je mnohem více než poslední maximum ze srpna 2008 (viz graf č.3). Pokud tedy bude trend pokračovat, bude investice do pneumatikáren i nadále zajímavou investiční příležitostí.

Newsletter