Kdo si „syslí“ peníze na tajných švýcarských účtech?

Začátkem února se v médiích opět objevila zpráva o tom, jak britská banka HSBC pomáhala svým bohatým klientům vyhýbat se daňovým povinnostem a ukrývat si aktiva v hodnotě milionů dolarů na tajných švýcarských účtech. Dle informací serveru Washington Post jich bylo za období 2005 až 2007 více jak sto tisíc.

Samotná informace však není úplnou novinkou. První zpráva o tomto skandálu spatřila světlo světa už v roce 2007, když ji zveřejnil tehdejší bývalý zaměstnanec švýcarské pobočky HSBC Hervé Falciáni. Vzhledem k reakci, která po zveřejnění této informace následovala, se tým novinářů ze 45 zemí, zahrnující francouzský deník La Monde, britský BBC a The Guardian či Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů, rozhodl prozkoumat zhruba 60 tisíc dostupných dokumentů, ze kterých čerpají potřebné informace. Ty pak hodlají použít k detailnímu sestavení popisu toho, jak švýcarská dcera známé HSBC napomáhala daňovým únikům a koho přímo se to týkalo.

Ukázalo se, že vlastníci účtů spravovaných obviněnou pobočkou HSBC měli svůj původ jak v daňových rájích, jako jsou Britské Panenské ostrovy či Panama, kde se jednalo spíše o společnosti než jednotlivce, ale i v Evropě, Jižní Americe a na Středním východě. Majitelé účtů byli politici, diktátoři, drogoví magnáti, překupníci zbraní, ale i celebrity. Ukázalo se dokonce, že ve švýcarské pobočce mělo svůj účet i několik subjektů z České republiky. Celkem se podařilo zaevidovat 208 českých vkladů, na kterých bylo uloženo více jak 104 milionů dolarů.

Specialista na vizualizaci dat Martin Grandjean vytvořil interaktivní mapu založenou taktéž na uniklých datech švýcarské HSBC (viz galerie). Podařilo se mu tak přibližně zmapovat globální problém daňových úniků vzhledem k původu vlastníků účtů a celkového objemu uniklých zdrojů. Nejvíce postiženy jsou velcí hráči jako USA, Velká Británie a Francie. Švýcarsko, ostrovy Jersey a Guernsey, stejně jako Kajmanské ostrovy, a vůbec celá karibská oblast, dostály své pověsti daňových rájů. Naopak nejméně čelí daňovým únikům oblast jižní a východní Asie.

Všeobecně je problém daňových úniků jedním z nejožehavějších témat finančního světa. Většina zemí brojí proti tzv. daňovým rájům a snaží se co nejrazantněji potlačit odliv peněz jejich směrem. Příkladem budiž tzv. FATCA, což je daňový zákon Spojených států, který nutí zahraniční finanční instituce předávat informace o zahraničních účtech amerických daňových poplatníků tak, aby neměli možnost uniknout zdanění. Dle Washington Post akademici odhadují, že v daňových rájích jsou uloženy zdroje o hodnotě okolo 7,6 bilionů dolarů. Ročně pak tyto „ulité“ účty stojí světové vlády nejméně 200 miliard dolarů na ušlých daních.

Švýcaři vyšetřují HSBC kvůli praní špinavých peněz

HSBC kryla daňové podvody ve Švýcarsku

Newsletter