Evropské výnosy dále rostou, americké korigují včerejší růst. Dolar zůstává nad 1,0700 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

Kdo vlastně drží otěže amerických trhů?

Dnes začíná dvoudenní setkání měnového výboru americké centrální banky, které je pro trhy jednou z nejdůležitějších událostí tohoto měsíce. Média v posledních týdnech plní nejrůznější úvahy, analýzy i spekulace o tom, jaký další postup ze strany americké centrální banky očekávat. A hlavně: co na to trhy?

Pumpa značky Fed

Pro shrnutí: americká centrální banka se snaží pomoci ekonomice USA podpůrnými programy (takzvané programy kvantitativního uvolňování) od roku 2009. V rámci těchto programů, které proběhly ve třech kolech, nakoupila dluhopisy a aktiva krytá hypotékami za celkem přibližně 4 biliony dolarů, čímž zajistila USA největší podpůrný program v historii. Od srpna v rámci tzv. QE 3 (tedy probíhajícího třetího kola stimulačního balíčku) nakupuje aktiva za 25 miliard dolarů měsíčně, a postupně tak snižuje objem nakupovaných aktiv z původních 85 miliard dolarů měsíčně. Nadcházející jednání by mělo přinést informaci o dalším snížení. Očekávaný konec tohoto programu měl podle předchozích náznaků Fedu nastat po dalším jednání měnového výboru, které se uskuteční 28. – 29.října. Ze záznamu z posledního zasedání v červenci vyplývá, že komise bude bedlivě sledovat informace o ekonomickém i finančním vývoji země a „bude pokračovat v nákupech aktiv spolu s vhodným užíváním dalších nástrojů měnové politiky, dokud se značně nezlepší výhled pro trh práce v kontextu cenové stability.“

Tento podpůrný program spolu „s vhodným užíváním dalších nástrojů měnové politiky“ – tedy především u nuly drženými úrokovými sazbami, pomohl vyhnat akciové trhy na historická maxima. Jak ukazuje analýza od BMO Capital Markets (viz graf v galerii), všechna kola kvantitativního uvolňování pomohla indexu S&P 500 k dvouciferným výnosům. Během letošního roku tento index uzavřel na vždy vyšším historickém maximu 33krát. Podle dat agentury Bloomberg pětiletá rally podpořená Fedem přidala na hodnotě americkým akciím téměř 16 bilionů dolarů.

Unavení medvědi

Jenže co dál? Již v průběhu roku zaznívaly názory, že tuto pětiletou rally už není možné dál udržet. Avšak s dalším a dalším růstem indexu S&P 500 i známí proroci poklesu postupně posouvali celoroční cíle pro index výš. Průměrný letošní cíl pro index S&P 500, sestavený z předpovědí 15 top stratégů firmou Biriny Associates je 2010 bodů (s předpověďmi pohybujícími se od 1900 do 2300 bodů), na konci roku 2013 však tito stratégové pro letošek předpovídali S&P 500 na 1934 bodech. Přitom v polovině července 2013 očekávali, že na konci roku 2014 dosáhne tento index úroveň pouze 1585 bodů. Minulý týden podlehli i nejznámější „medvědi“ a také posunuli svou předpověď výš. Gina Martin Adams z Wells Fargo Securities upustila od své původní předpovědi, že index S&P 500 zakončí letos na 1850 bodech, a představila nový 12měsíční cíl na úrovni 2100 bodů. Podobně David Bianco z Deutsche Bank zvýšil svůj cíl na 2050 bodů z 1850 bodů. V pondělí před zahájením jednání Fedu uzavřel index S&P 500, kterému se nedaří obhájit si nové historické maximum nad 2000 body z 5. září, na 1984 bodech.

Z královny medvědů z Wells Fargo je akciový býk

Další medvěd z Wall Street se proměnil v býka

Otázkou je, jak moc má nyní Fed akciové trhy ve svých rukou. Investoři po středečním jednání potřebují slyšet minimálně ujištění, že Fed udrží nízké sazby po „delší dobu“. Pokud tato dvě kouzelná slovíčka nezazní, je možné, že americká centrální banka zvedne sazby dříve, než se očekávalo – a přísnější měnová politika není pro akciové trhy dobrou zprávou. Data agentury Bloomberg ukazují, že na přísnější měnovou politiku v rychlejším tempu, než které investoři v současnosti očekávají, spekuluje čím dál tím více obchodníků – poměr otevřených put opcí s právem prodat futures na eurodolar (instrument, kterým lze sázet na rychlejší nárůst sazeb ze strany Fedu), který vyprší v prosinci 2017, se dostal na roční maxima. 

Dvě slova z Fedu, která budou pro trhy klíčová

Kdo to celé vlastně táhne?

Na americkém trhu se navíc tvoří podivná divergence. V kontrastu k rekordním hodnotám indexu S&P 500, kde je v klesajícím trendu pouze necelých 6 % společností, je například v indexu Nasdaq Composite 47 % společností, které jsou více než 20 % pod svým 12měsíčním maximem. Podle dat agentury Bloomberg se také ukazuje, že za 9% nárůstem tohoto indexu od začátku roku stojí především rally na akciích Applu a Microsoftu. I v rámci indexu Russel 2000, sestaveného z menších společností, a indexu Bloomberg IPO, který obsahuje společnosti na burze teprve začínající, je přes 40 % společností o více než 20 % pod svými ročními maximy. Zdá se tak, že se investoři zbavují rizikovějších akcií, které v případě otřesu trhů utrpí nejvíce, naopak se stále relativně daří velkým společnostem, které reprezentuje index S&P 500.

“Většina lidí sleduje rekordní hodnoty indexu S&P 500 a utvrzuje je to v pocitu, že trhům se daří. Mnoho akcií však v poslední době zaznamenalo výraznější propady, “zdůraznil šéf výzkumu ve společnosti Alpha David James.

Změna trendu versus fenomén Alibaba

Naposledy, když byly americké trhy na maximech – v říjnu 2007 – dosahoval počet menších společností, technologických společností a emisí v rámci IPO, které se propadly o více než 20 % pod svá roční maxima, poměru 45 %. Tedy o necelých 5 % více než dnes. V rámci indexu S&P 500, zahrnující 500 největších společností z pohledu tržního ocenění, bylo takovýchto společností 18 % (versus 6 % dnes). 

Na současné situaci má svůj podíl i očekávaný primární úpis akcií (IPO) čínského internetového giganta Alibaba, který plánuje na americkém trhu prodat akcie za celkem zhruba 21,1 miliard dolarů. Jde o největší IPO v dějinách, přičemž z pohledu tržního ocenění bude Alibaba třetí nejdražší internetovou společností obchodovanou v USA – po Googlu a Facebooku. Stojí tedy za poklesem internetových společností přesun prostředků právě do tohoto titulu? Akcie Facebooku od 11. září oslabily o 4,3 %, akcie Googlu po dosažení vrcholu 8. září poklesly o necelá 3 %. Akcie sociální sítě Twitter propadly po 10. září dokonce o téměř 7 %.  

Alibaba si věří. Nově chce 66 až 68 dolarů za akcii

Akcie Alibaba mají vstoupit na trh NYSE v pátek, dva dny po oznámení dalších kroků americké centrální banky. Kromě zpráv, kterými Fed ve středu upraví další očekávání investorů, tak ukáže i vývoj této akcie, jak na tom americké trhy vlastně jsou.  

Převezmou otěže zisky společností?

Otázkou zůstává, zda mohou být motorem pro další růst na trzích zisky společností. Podle společnosti Factset očekává v současnosti 75 % společností za 3. čtvrtletí nižší zisk, než jaký je konsensus na Wall Street – což je ovšem stejný poměr jako v předchozím čtvrtletí. Ve stejném období v loňském roce dosahoval tento podíl dokonce 83 %. Je tak možné, že si společnosti připravují pouze prostor pro příjemná překvapení jako v minulosti – v minulém čtvrtletí nakonec konsensus trhu překonalo nebo alespoň naplnilo neuvěřitelných 84 % společností. Aktuálně se podle výzkumu Factset očekává, že zisky společností v rámci indexu S&P 500 za 3. čtvrtletí narostou o 6,2 %.

Newsletter