Bank of Japan ponechala sazby beze změny, kurz jenu oslabil nad 156,00 USDJPY. Dolar odevzdal včerejší zisky pod nad očekávání vyšší inflaci a obchoduje se zpět nad 1,0700 za euro. Koruna dnes zpevnila pod 25,10 za euro.

Kdo vyhraje? Býci nebo medvědi?

Býci na akciovém trhu v posledních 6 letech hravě poráželi medvědy a byly to porážky o několik délek. Během tohoto období index S&P500 vzrostl z úrovně 666 bodů na 2000 bodů.

A co teď?

Nyní se rozhořela bitva mezi fundamentem a sentimentem. Co je jistě pozitivní, ekonomika už není to, co bývala v roce 2008, kdy si celý svět prošel drsnou finanční krizí. Realitní bublina splaskla, stejně jako bublina finanční a úvěrová, a nyní jsou tyto trhy v mnohem lepší kondici. Americká ekonomika se zlepšila, její růst podporuje nezaměstnanost na několikaletých minimech. Z fundamentálního hlediska vše vypadá pro akciové trhy a ekonomiku naprosto skvěle.

ALE, ne vše je tak růžové a nějaké trhliny v „býčím trhu“ se již začínají objevovat. Například, Fed, který pumpoval peníze do ekonomiky horem-dolem, již pomalu končí, a tím i kvantitativní uvolňování a trh se začíná dívat do příštího roku, kdy má dojít ke zvýšení úrokových sazeb. Další hrozbou, která nad akciovým trhem visí, je velmi pomalý ekonomický růst v Evropě. Evropa nebyla tak agresivní v pumpování peněz jako USA, aby došlo k restartu ekonomického růstu, a teď za to platí svou daň. Ekonomický růst v EU se zastavil a tak  ECB a její šéf Draghi musí přijít s novými stimuly. To by mohlo pomoci vyhnout se recesi a uklidnit investory. I když prozatím Draghi kvantitativní uvolňování odmítá, zřejmě nakonec nebude mít jinou alternativu.

Kvůli problémům v Evropě, nižšímu růstu globální ekonomiky a obavám, jak může ebola ovlivnit vývoj celosvětového hospodářství, se nálada na trhu citelně ochladila a volatilita výrazně vzrostla. Rostou obavy, že tyto globální neduhy mohou podkopat zdraví ekonomiky i akciových trhů. Následkem těchto faktů se i jinak „jestřábí“ prezident Fedu v St. Louis James Bullard vyjádřil, že by Fed měl i nadále podporovat ekonomiku skrze QE. Poklesy na trhu, které trh za poslední měsíc utrpěl, přiměly Fed opět začít jednat.

Dobré a špatné zprávy

Dobrou zprávou je stav, v němž se americká ekonomika nachází. To musíme vzít v potaz v případě, že budeme porovnávat trhy a stav ekonomiky se stavem, který předcházel minulému medvědímu trhu.

Špatnou zprávou je, že se nálada investorů na trhu podstatně zhoršila, neboť mnoho investorů se začíná bát, že Evropa, ebola a celkové zpomalení ekonomického růstu nakonec stáhnou dolů i ekonomiku americkou.

Technické signály ukazují na korekci, 67měsíční nákupní trend se může každým dnem zlomit, a s „býky“ to začíná být nahnuté. Fed se nakonec může objevit na trhu se snahou o jeho záchranu, ale kdyby ne, tak dojde k dalšímu zhoršení na trhu a investoři by měli být připraveni na oslabování býčího trhu.

(S podporou MarketWatch)

Newsletter