Dolar mírně sílí v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Proti euru se obchoduje na úrovni 1,1900 EURUSD. Měny regionu ve ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,50 za euro.

Kdo vyhraje? Býci nebo medvědi?

Býci na akciovém trhu v posledních 6 letech hravě poráželi medvědy a byly to porážky o několik délek. Během tohoto období index S&P500 vzrostl z úrovně 666 bodů na 2000 bodů.

A co teď?

Nyní se rozhořela bitva mezi fundamentem a sentimentem. Co je jistě pozitivní, ekonomika už není to, co bývala v roce 2008, kdy si celý svět prošel drsnou finanční krizí. Realitní bublina splaskla, stejně jako bublina finanční a úvěrová, a nyní jsou tyto trhy v mnohem lepší kondici. Americká ekonomika se zlepšila, její růst podporuje nezaměstnanost na několikaletých minimech. Z fundamentálního hlediska vše vypadá pro akciové trhy a ekonomiku naprosto skvěle.

ALE, ne vše je tak růžové a nějaké trhliny v „býčím trhu“ se již začínají objevovat. Například, Fed, který pumpoval peníze do ekonomiky horem-dolem, již pomalu končí, a tím i kvantitativní uvolňování a trh se začíná dívat do příštího roku, kdy má dojít ke zvýšení úrokových sazeb. Další hrozbou, která nad akciovým trhem visí, je velmi pomalý ekonomický růst v Evropě. Evropa nebyla tak agresivní v pumpování peněz jako USA, aby došlo k restartu ekonomického růstu, a teď za to platí svou daň. Ekonomický růst v EU se zastavil a tak  ECB a její šéf Draghi musí přijít s novými stimuly. To by mohlo pomoci vyhnout se recesi a uklidnit investory. I když prozatím Draghi kvantitativní uvolňování odmítá, zřejmě nakonec nebude mít jinou alternativu.

Kvůli problémům v Evropě, nižšímu růstu globální ekonomiky a obavám, jak může ebola ovlivnit vývoj celosvětového hospodářství, se nálada na trhu citelně ochladila a volatilita výrazně vzrostla. Rostou obavy, že tyto globální neduhy mohou podkopat zdraví ekonomiky i akciových trhů. Následkem těchto faktů se i jinak „jestřábí“ prezident Fedu v St. Louis James Bullard vyjádřil, že by Fed měl i nadále podporovat ekonomiku skrze QE. Poklesy na trhu, které trh za poslední měsíc utrpěl, přiměly Fed opět začít jednat.

Dobré a špatné zprávy

Dobrou zprávou je stav, v němž se americká ekonomika nachází. To musíme vzít v potaz v případě, že budeme porovnávat trhy a stav ekonomiky se stavem, který předcházel minulému medvědímu trhu.

Špatnou zprávou je, že se nálada investorů na trhu podstatně zhoršila, neboť mnoho investorů se začíná bát, že Evropa, ebola a celkové zpomalení ekonomického růstu nakonec stáhnou dolů i ekonomiku americkou.

Technické signály ukazují na korekci, 67měsíční nákupní trend se může každým dnem zlomit, a s „býky“ to začíná být nahnuté. Fed se nakonec může objevit na trhu se snahou o jeho záchranu, ale kdyby ne, tak dojde k dalšímu zhoršení na trhu a investoři by měli být připraveni na oslabování býčího trhu.

(S podporou MarketWatch)

Newsletter