Americké výnosy rostou více než evropské. Dolar obrátil do zisku pod 1,0650 za euro. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Kdo zastaví korunu?

Česká měna včera dál zpevnila a posunula své maximum od zahájení režimu kurzového závazku České národní banky. Za růstem byl další jestřábí komentář centrálního bankéře. Tentokrát to byl člen bankovní rady Tomáš Nidetzký. Aktuálně je kurz koruny na 25,59 EURCZK a 21,76 USDCZK.

Nidetzký včera pro agenturu Reuters uvedl, že na příštím měnověpolitickém zasedání může hlasovat pro zvýšení sazeb o 50 bazických bodů. Zdá se, že růst úrokových sazeb v příštím týdnu je hotová věc. „Nemyslím si, že by česká ekonomika nedokázala absorbovat zvýšení sazeb o půl procentního bodu,“ řekl centrální bankéř, který na předchozím měnověpolitickém zasedání hlasoval pro ponechání sazeb na stávajících úrovních. Hlasování bylo tehdy těsné, čtyři ku třem.

Razantnějšímu zvyšování sazeb v neposlední řadě nahrává i samotný vývoj kurzu koruny. „Prozatím nebyl vývoj kurzu nikterak dramatický, což nám umožňuje návrat ke standardní politice. Koruna v tomto směru moc práce neudělala,“ dodal Nidetzký.

Představu, že ČNB ve čtvrtek 2. listopadu zvýší sazby minulý týden navíc podpořil další jestřábí komentář, a to od Tomáše Holuba, šéfa sekce měnové, která má na starosti tvorbu prognóz, na jejichž základě bankovní rada rozhoduje o podobě měnové politiky.  

Šance na další komentář ze strany centrálních bankéřů je pouze dnes, od zítra totiž začíná „mediální karanténa“. Členové bankovní rady i ostatní představitelé ČNB se týden před měnověpolitickým jednáním a týden po něm veřejně nevyjadřují k otázkám vztahujícím se k měnové politice, ekonomickému výhledu a dalším tématům, která mohou být pro rozhodnutí o nastavení základních úrokových sazeb relevantní. Z komunikační karantény mohou existovat výjimky, pokud bankovní rada usoudí, že přínosy z toho vyplývající převažují nad přínosy mediální karantény.

Euro je vůči dolaru den před zasedáním Evropské centrální banky (ECB) stabilní, aktuálně se kurz pohybuje na úrovni 1,1763 EURUSD. „Jednotná měna má šanci na další zisky díky tomu, že ECB směřuje k ukončování kvantitativního uvolňování a normalizaci úrokových sazeb. Navíc předpokládáme, že se EU rozhodne vydat evropské dluhopisy, čímž dále uzavře rozdíl mezi periferními spready a podpoří probíhající zotavování evropských ekonomik,“ uvedl ve výhledu pro 4. čtvrtletí měnový stratég Saxo Bank John Hardy.

Ve Spojených státech dnes budou zveřejněny zakázky na zboží dlouhodobé spotřeby a prodeje nových domů za září. V Německu pak Ifo index podnikatelské nálady za říjen. O nastavení měnové politiky dnes bude rozhodovat Bank of Canada. Změnu trh nečeká, hlavní úroková sazba by měla zůstat na 1 %.

Newsletter