Pravděpodobnost snížení britských sazeb v srpnu klesla z 50 % na 25 %. Libra zpevnila nad 1,3000 GBPUSD. Dolar plošně oslabuje. Proti euru nad 1,0930 a proti koruně pod 23,15.

Kdy dát všechny zamýšlené investice k ledu?

Klíčové body

  • Na trzích jsme viděli akciový „blafák“.
  • Zborcení pozitivní nálady je spíše americkým a akciovým jevem.
  • Tragédie může být zvrácena, pokud se v dohledné době opět podíváme nad 200denní klouzavý průměr.
Zdroj: Depositphotos

Američané tomu říkají „headfake“, v našich končinách používáme spíše slovo „blafák“. Naznačíte pohyb doleva, ale vydáte se směrem doprava. Nic nedokáže oběť více naštvat.

Nenapadá mne lepší popis toho, co se stalo na akciovém trhu včera a předevčírem. Index S&P500 se od začátku roku posouval slibně směrem nahoru a v pondělí uzavřel nad dvousetdenním klouzavým průměrem. Vše vypadalo, že se po bouřlivém roce 2022 konečně navrátí na trhy trocha klidu. Portfolio manažeři setřeli pot z čela a jejich intuice jim napovídala, že se může konečně jednat o kýžený a dlouho očekávaný finální obrat na trhu. Korekce od vrcholu po dno přesáhla 25 procent a před posledním, čtvrtým, měl index tři neúspěšné pokusy o proražení dvousetdenního průměru směrem zdola. Vše negativní si tak měl trh již prožít.

Středa a čtvrtek učinily těmto představám o růžových zítřcích rázný konec. První sell-off ještě dával jakous takous naději, že dojde k obratu, ale včerejší vývoj ji nadobro zmařil. Spouštěčem prodejů se nestala jedna negativní událost, nýbrž se jednalo o směs ne úplně dobrých výsledků reportujících firem, negativních doporučení stratégů a smíšených ekonomických ukazatelů. Za jiných okolností by trh těmto informacím nevěnoval pozornost. Nyní jsme se však ze slibně nastartovaného risk-on naladění opět propadli do módu risk-off.

Měnové trhy podobný vývoj nezaznamenaly. Americký dolar nijak výrazně neposílil, spíše naopak. Guvernérka ECB, která oblékla kabát nesmlouvavé bojovnice proti inflaci, drží euro na silných úrovních, alespoň v porovnání s minulým rokem. Dlouhodobé úrokové sazby mírně vzrostly, ale taktéž nemůžeme říci, že by se jednalo o dech vyrážející pohyb. Zborcení pozitivní nálady je proto spíše ryze americkým a akciovým jevem. O to více bychom se možná měli mít na pozoru, jelikož všechny velké průšvihy začínají nenápadně. Malá trhlina se promění na propast, do které nakonec spadnou všechna riziková aktiva. Tragédie ještě může být zvrácena, pokud se v dohledné době opět podíváme nad dvousetdenní klouzavý průměr. Pokud ne, dal bych všechny zamýšlené, ale zatím neuskutečněné investice k ledu.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0843 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 102,00 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0750 do 1,0878 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,93 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,07 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,88 až 23,97 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,00 do 22,23 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter