Kdy vás začne práce nudit? Podle průzkumu v 35 letech

Starší zaměstnanci jsou ve své práci častěji nešťastnější než ti mladší. Podle britského průzkumu, který cituje agentura Bloomberg, je jeden ze šesti lidí starších 35 let ve svém zaměstnání nespokojen, což je dvakrát víc než u lidí mladších tohoto věku. Šetření provedla firma Robert Half U. K., která se zaměřila na zkušenosti celkem dvou tisíc britských zaměstnanců.

Typů frustrace z pracovního života je několik. Ať už jste vystresovaní z vysoké pracovní pozice nebo zklamaní z toho, že na kariérním žebříčku nestoupáte dostatečně rychle, obojí je nutné řešit zavčas. Postupem času se sice mzda zvyšuje, ale život začne být souběžně s tím nákladnější. Rovnováha mezi prací a osobní životem se tak v podstatě smrskne na to, jestli máte čas se starat o svoje děti (pokud nějaké máte), nebo ne. 

„Přijde doba, kdy jste buď nedosáhli dostatečného úspěchu nebo jste vyhořelí a rodina se pro vás stane jasnou prioritou,“ uvedl profesor psychologie Cary Cooper z Manchester Business School. „Nakonec si pak pokládáte otázku, proč tohle všechno vlastně děláte,“ dodal. 

Nezaměstnanost v červenci vzrostla, i kvůli absolventům

Jednou z respondentek byla i Jean Princeová, která začala v padesáti letech pracovat v technologické firmě jako IT specialista. „Měla jsem velké štěstí být zaměstnaná v takové firmě,“ uvedla Princeová. Ve skutečnosti však nebyla šťastná. „Práce se stala více neosobní a těžší. Každý ve firmě je orientován pouze na práci, nikoliv na osobní život,“ řekla pro Bloomberg.

Buffettův a Mungerův recept na úspěch: Čtěte!

Klíčová léta v pracovním životě se podle průzkumu ukázala ta třicátá. „Po třicítce je většinou čas na to, aby si lidé opravdu udělali pevný názor na pracovní i osobní život,“ uvedla Johanna Bodnyková, která působí jako kulturní a komunikační koordinátor v Center for Middle Eastern Studies na Harvardově univerzitě. Pětina starších Britů věří tomu, že jejich zaměstnavatelé si nedokáží vážit všech věkových kategorií ve firmě stejně, uvedla navíc anketa City & Guilds Group. Třetina zaměstnanců starších 55 let se pak cítí odstrčených mladšími kolegy, a to podle dat Capita Resourcing.

Jednou z výhod mladých jsou nižší očekávání, vyšší naděje a větší energie. Bodnyková pro Bloomberg uvedla, že byla na začátku kariéry nadšená pouze z toho, že nějakou práci vůbec měla, což není u mladých lidí ojedinělý pocit. Jakmile se však lidé v zaměstnání usadí, začnou přemýšlet, jestli je práce vůbec baví, což se projevuje nejčastěji okolo 35 let věku.

Podle psychologa Coopera je tu několik způsobů jak bojovat se stereotypem a nudou, ale zabere to úsilí. Jednou z rad je udělat z kolegy kamaráda. Přeorientování na osobní cíl v daném zaměstnaní je pak dalším receptem k úspěchu.

Může behaviorální ekonomie pomoci v boji s obezitou?

Newsletter