Evropské výnosy dále rostou, americké korigují včerejší růst. Dolar navýšil ztráty nad 1,0720 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

Kdyby Babiš zakázal bitcoin, má ho hned každá česká rodina

Kdyby teď Andrej Babiš zakázal bitcoin, každá česká rodina by si alespoň nějaký pořídila. Je nutné si uvědomit, že není potřeba, aby nás stát chránil před kryptoměnovými podvody, soukromý sektor to zvládne za něj. Jak? Nejen na to odpovídal v exkluzivním rozhovoru „etický hacker“ a expert na kryptoměny Pavol Lupták.

 Jaký je Váš názor ohledně dění v Číně, kde regulátoři pozastavili činnost tamních kryptoměnových burz?

Primárně je to kvůli tomu, že čínská vláda brání vývozu peněz ze samotné Číny. Těch důvodů, proč lidem brání vyvážet peníze, je ale víc. Čína má kontrolu nad tamní centrální bankou, inflací i nad čínskými jüany. Problém je ten, že si momentálně nemůže dovolit, aby lidé bohatli, čímž by se zvýšila cena jejich práce a následně by zdražil export. To znamená, že exportéři tlačí na centrální banku, aby devalvovala čínskou měnu, a tedy aby čínská pracovní síla zůstala laciná. Kdyby to byla svobodná společnost, tak jsou Číňané díky své produktivitě podstatně bohatší než v současné době.

Regulaci, zákaz ICO, v zásadě vnímám jako zákaz neregulovaného vylévání peněz ven z ekonomiky. V Číně si nemůžete zařídit ani převod měn do zahraničí, jde to jen do určitého limitu a je to velmi regulovaný proces. ICO není nic jiného než způsob, jak by Číňané mohli získávat kapitál a zbohatnout bez toho, aby o tom čínská vláda věděla. Tím pádem je to pro ni riziková věc. Z morálního hlediska je to špatně, protože Číňané si zaslouží stejně pohodlný život, jaký žijeme my. Jejich životní situace se za posledních několik let naštěstí velmi zlepšila. To je jedna věc – morální hledisko.

Čína zavírá kryptoměnové burzy se sídlem v Pekingu

Další problém je to, že zákon nebude příliš efektivní. Je totiž řada způsobů, jak můžete jít anonymně na internet a ICOs kupovat. Je to jen taková démonizace, ale nemůže to být reálně účinné. Způsobí to jen to, že ICO nemůžete oficiálně nabízet na čínském internetu.

Jenže Číňané jsou experti v používání VPN, anonymizační sítě Tor a I2P atd. Všichni šikovnější tak najdou způsob, jak obejít čínský firewall a ICO kupovat mimo Čínu někde jinde. Když dokážete obejít velký čínský firewall, tak jste svobodný a můžete investovat, do čeho chcete. Problémem může ale být, jak na zahraniční burzu přesunout jüany, za které chcete nakoupit kryptoměnu/ICOs.

A je těžké obejít čínský firewall? Ti, co to budou chtít udělat, to udělají? 

Přesně tak. Čína momentálně zavedla relativně drsnou detekci na aplikační úrovni všech VPN. Stále ale funguje přístup přes Tor, který dokáže být vložený do takzvané obfuskační proxy (obfsproxy). Přes anonymizační sítě Tor/I2P dokážete obejít i českou cenzuru internetu. Využitím tzv. „Tor relay uzlů“ a obfuskačního proxy se můžete dostat ven z Číny na necenzurovaný internet – podotýkám, že v ČR i na Slovensku máme cenzurovaný internet. Dokážete se pak dostat k nakupování neregulovaného ICO. Je to spíš výzva pro lidi – „Nedělejte to, je to nelegální!“ Ti jednodušší lidé to dělat nebudou, protože to může být relativně komplikované. Ten zákaz může být relativně účinný, ale ne tak, aby jej všichni dodržovali.

Jde podle Vás o krok, který by se mohl rozšířit do dalších zemí?

Určitě. Co vím, tak ICO nyní zakázala Jižní Korea. Podobně v Americe se staly ICO státem regulované.

Jaký dopad by to mělo na svět digitálních měn celkově?

To je těžké říct. Na jedné straně můžeme počítat s tím, že to může znamenat obavu o kryptoměny. Tedy obavu, že investice do nich může být relativně riziková, protože některé vlády je mohou zakazovat atd. Na druhé straně může mnoho investorů vnímat, že fakt, že to zakazují, znamená, že státy mají reálné problémy s federálními bankami a prakticky nekonečným objemem fiat peněz, které si dokážou vytisknout. A znamená to tedy, že něco na těch kryptoměnách je.

Já si třeba myslím, že kdyby nyní Babiš prohlásil – „pojďme zakázat bitcoin“ – tak každá česká rodina si alespoň nějaké ty bitcoiny koupí. Takže to vlastně může mít opačný efekt. V Čechách by to podle mě určitě mělo opačný efekt.

Opačný jev nastal i ve Venezuele, kde vláda spustila propagandu proti kryptoměnám, proti bitcoinu, a mělo to opačný efekt – poptávka po bitcoinu narostla. Zákazy států mají častokrát opačný efekt, než vlády chtějí. Týkalo se to například i kriminalizace drog a dalších věcí.

Těžba kryptoměn: Pro Venezuelany životní příležitost i nebezpečí

Ještě před pozastavením činnosti čínských burz, tamní regulátoři zatrhli tzv. ICO. To samé pak učinila, jak jste již zmínil, i Jižní Korea. Jde podle Vás o správný krok, vezmeme-li například v potaz fakt, že právě ICOs se staly nejen prostředkem alternativního financování mnohdy pochybných byznysů, ale stejně tak i epicentrem vzniku mnohých kryptoměnových scamů? Nebo jste naopak proti zákazu – pokud ano, proč?

Samozřejmě si myslím, že v ICOs je hodně scamu, hypu, bublin atd. Ale to vůbec nevadí, to je free market. Jestli chcete být chráněn proti scamu, tak byste měl mít možnost rozhodnout se, že budete chráněn a zaplatit si za to. Ne že budete automaticky chráněn za peníze daňových poplatníků. To znamená, že ochrana ze strany státu nemůže být vynucovaná, jak to je, ale dobrovolná.  Já nechci, aby mě někdo chránil. A toto trh dokáže řešit. V případě ICO nepotřebujeme ochranu ze strany státu, může ji poskytnout soukromý sektor. Existuje například česko-slovenský projekt, jmenuje se ICOIndex.com, který dělá audity ICO. Normálně si vytvoříte ICO a zaplatíte si pár stovek nebo tisíc eur na jeho takzvaný audit. Auditoři pak udělají background checking, pročtou si paper, zanalyzují, jestli to není scam, atd. Udělají Vám certifikaci ICO projektu, díky které se stane důvěryhodnější vůči potenciálním investorům. Když tím vším projdete, stanete se oficiální součástí webu ICO Index.

Pozor na podvody! Jak prokouknout kryptoměnový scam?

ICOs je momentálně něco, co je nové, takže je samozřejmé, jak jsem již řekl, že je tam hodně scamu a podobných věcí, ale trh to dokáže časem vyřešit.

Je to podobná situace, jaká byla v Československu začátkem 90. let, když lidé začali podnikat. Každá třetí firma byl podvod. Ale to se prostě pročistilo, protože lidé začali řešit reputaci firmy a různé věci. Takže si myslím, že jakékoliv intervence ze strany státu, jako například zákaz nebo regulace ICO, jsou prezentované veřejně jako ochrana spotřebitele – „Staráme se o Vás, abyste se nestal obětí scamu atd.“ V konečném důsledku jim, jak se říká, teče do bot. Myslím si, že funkci ochrany spotřebitele dokáže zařídit lépe soukromý sektor. Když jste investoval do ICO, tak si jednoduše zaplatíte firmu, která váš ICO projekt certifikuje. Proč by to mělo být plošně regulované nebo zakazované státem?

Čína proti kryptoměnám. Centrální banka zatrhla jejich vydávání

V první polovině letošního roku se poměrně dost hovořilo o snaze bratrů Winklevossových, kteří se již poněkolikáté pokusili založit první burzovně obchodovaných fond (tzv. ETF) navázaný na bitcoin. Americký regulátor (SEC) však jejich žádost, stejně jako v předchozích případech, smetl ze stolu. Existuje podle Vás možnost, že by se tento postoj dohledových orgánů, a to nejen v USA, mohl změnit?

(Smích) Budu mít zítra přednášku, na kterou Vám doporučuji zajít (rozhovor se uskutečnil 6. října na Hackers Congress, pozn. redakce). Je to o demokratizaci korporativismu. O tom, jak je možné využít trhu k dokonalé korupci. Jak dokážete vytvořit anonymní ekonomickou motivaci na to, abyste zkorumpovali nějaké politiky tak, aby schválili nějaký zákon ve Váš prospěch. Bez toho, aby bylo možné zjistit, kdo to zaplatil, a bez toho, aby bylo možné zjistit, že ten člověk vlastně získal úplatek. Takže anonymní ze všech stran.

Jedna alternativa je, že byste musel být takový „true cryptoanarchista“. Máme technologické nástroje i na anonymní korupci. Lidé tomu zatím nerozumí, ale bude to technicky realizovatelné. Je to otázka pár nejbližších let. Myslím si, a teď vážně, že pro státní orgány může být velmi těžké nějak legitimizovat takové projekty, obzvlášť, když mají dojem, že ztrácí půdu pod nohama a že nemají takovou kontrolu, jakou by chtěly. Co si ale například myslím je, že se celý tento byznys dá dělat anonymně. Je problém s reputací, když jste anonymní, tak je těžké si vybudovat reputaci, ale je to technicky možné. Jakýkoli byznys, který reguluje stát nebo vláda, se dá decentralizovat a anonymizovat. Jen je třeba vyřešit problémy s důvěryhodností. To se týká i tohoto případu. Takže nevím. Možná se to může změnit v situaci, když se dosáhne nějakého povědomí v oblasti kryptoměn a pro lidi bude společensky neakceptovatelné něco podobného zakázat.

Můžete uvést nějaký konkrétní případ. Něco podobného, co už se opravdu stalo?

Uložto nebo torrent. Tak před pár lety to vypadalo, že lidé, kteří stahují nelegální obsah, budou kriminalizovaní. Teď nastala situace, že v Čechách si každý druhý nelegálně stahuje hudbu nebo video. A v této situaci je těžké je kriminalizovat. To znamená, že se dosáhlo takového trendu společenské akceptace, že všem přijde kriminalizovat lidi za stahování nelegálního obsahu fakt blbé. Kriminalizují se jen ti poskytovatelé. Možná je potřeba dosáhnout této kritické masy i v případě kryptoměn, kdy lidem přijde úplně normální používat kryptoměny, kryptoměnové služby, kryptoměnové fondy atd. A bude úplně absurdní to zakazovat, protože všichni kolem mě to používají.  

Fanoušci digitálních měn si nepochybně všimli nedávného komentáře šéfa největší americké banky JPMorgan, Jamieho Dimona. Ten o bitcoinu řekl, že jde o podvod, který je horší, než byla tulipánová horečka. O něco přívětivější přístup naznačila banka Goldman Sachs, která na popud svých klientů zvažuje vytvoření vlastní tradingové platformy zaměřené na digitální měny. Její CEO Lloyd Blankfein pak situaci kolem kryptoměn přirovnal k době, kdy bylo zlato nahrazeno papírovými penězi. Tehdy podle Blankfeinových slov byli lidé rovněž skeptičtí k zavedení nového platidla a jak to nakonec dopadlo. Myslíte si, že budou komentáře ze strany těchto velkých hráčů postupně častější, například i v souvislosti s jejich vlastní expozicí na kryptoměnovém trhu?

JPMorgan jsou pokrytci. Dva důvody; poté, co prohlásili, že bitcoin je scam, tak ho zprostředkovaně nakoupili pro své klienty. Využili to, aby snížili cenu a následně bitcoin koupili. To je jedna věc. A druhá věc, kterou je nutné zmínit, je, že JPMorgan zaplatili obrovskou sumu na pokutách za průsery, které způsobili v posledních letech. Jeden můj kamarád to vyčíslil na polovinu hodnoty kapitalizace celého bitcoinu. Oni nejsou ti, kdo mají nějakou dobrou reputaci. Kdyby nebylo úzkého propojení se státem a s americkou vládou, tak neexistují. Jsou to pokrytci. To je všechno, co bych k tomu dodal.

Bitcoin jako podvod? Kim Čong-un si to rozhodně nemyslí

Na začátku srpna došlo v případě bitcoinu na tzv. hard fork, který vedle „tradičního“ BTC přinesl vznik alternativy bitcoin cash. Měsíc poté přinesla agentura Bloomberg informaci – citovala především Rogera Vera – o tom, že by mohlo dojít na další fork, a to teď v listopadu, který by s sebou přinesl vznik třetí verze bitcoinu. Dnes již víme, že je řeč o vzniku altcoinu bitcoin gold. Jaký dopad bude mít další fork nejen na bitcoin, ale i bitcoin cash, případně na další kryptoměny?

Tyto hard forky nevnímám vůbec nijak negativně jako mnoho lidí v bitcoinové komunitě. Beru to jako takovou očistu. Bitcoin se očisťuje od lidí, kteří mají jiný názor na jeho budoucnost, na velikost samotného bloku a takové věci. Vidím to tak, že se odštěpují různé frakce, různé větve, a bitcoin se jednoduše očisťuje. Myslím si, že krátkodobě to může znamenat pokles hodnoty bitcoinu, ale jeho dlouhodobý nárůst a stabilitu to neohrozí.

Další štěpení bitcoinu za dveřmi. Budete chtít bitcoin gold?

V současnosti, dle údajů serveru Coin Market Cap, existuje více než tisícovka kryptoměn. Máte mezi nimi své oblíbence, případně neoblíbence?

Určitě. Vzhledem k tomu, že jsem kryptoanarchista, tak nevnímám kryptoměny jako investor, i když bych asi měl, dávno bych na tom vydělal. Beru kryptoměny jako „Liberation tool“ – nástroj na osvobození. Jako nástroj, který mi dokáže poskytnout velkou osobní a ekonomickou svobodu. Kvůli tomu preferuji kryptoměny, které jsou „truly anonymous“, tedy opravdu anonymní. Moje nejoblíbenější měna je Monero. Také preferuji jiné kryptoměny, které mají vlastnost fungibility (česky „vzájemná zaměnitelnost“). Například ZCash, ZCoin, ZenCash. 

Vzhledem k transparentnost bitcoinového blockchainu si myslím, že se mu ale z dlouhodobého hlediska nedá věřit. Existuje minimálně pět společností, které dělají digitální forenzní analýzy bitcoinu nebo blockchainu pro firmy, finanční úřady, Europol, Interpol atd. Podle mě je anonymita úplně klíčová vlastnost. Právě proto mám rád anonymní cash – právě Monero. Právě kvůli tomu že finanční diktatura tu je, a teď nemyslím jen EET, což je české specifikum, to bude pokračovat. Před pád měsíci se zakázaly prepaid anonymní karty v celé EU. Musíte se verifikovat, například anonymní Blesk peněženka už nefunguje. V Čechách a na Slovensku je zakázáno používání hotovosti nad určitou částku. Na Slovensku je to 5000 euro pro právnické osoby a 15 tisíc euro pro fyzické osoby. Zákaz je i v Česku. Lidé ty velké částky nepoužívají, tak je to netrápí a neřeší to. Finanční diktatura tu je, a bude to horší. Právě proto si myslím, že je nevyhnutelné začít využívat skutečně anonymní kryptoměny, které jsou nevytrackovatelné, tedy nevystopovatelné a mimo kontrolu kohokoliv. Jako třeba právě Monero.

Kryptoměny namísto reklamy? Možná, že je tajně těží i váš počítač!

A ty neoblíbené kryptoměny?

Neoblíbené….. možná Dash. Ale je za tím takový marketingový hype. Preferuji komunitní otevřené opensource kryptoměny, za kterými je otevřená komunita, jako je to například v případě bitcoinu či Monera. Někdy je za tím prostě nějaká firma, která se snaží jen obohatit, vypumpovat, a má předem předtěžené velké množství kryptoměny. Takový přístup se mi nelíbí.  Moje neoblíbená měna je také Bytecoin. Monero bylo vlastně forkem Bytecoinu. A ten se neprosadil proto, že 80 procent Bytecoinu bylo předtěženo ještě před oficiálním spuštěním. To je nesmysl a nemáte šanci prosadit proti takové konkurenci. Takže i Bytecoin patří mezi mé neoblíbené kryptoměny, i když Monero z něj vychází.

Druhá část velkého rozhovoru s Pavolem Luptákem bude zveřejněna příští týden

Newsletter