Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

„Kdyby mě v byznysu motivovaly peníze, dávno ležím na pláži”

Peníze. Téma, které řeší každý z nás. U podnikatelů to platí dvojnásob. Ti úspěšní se po určitém čase dostanou do fáze, kdy mají financí permanentní dostatek. Někteří z nich se proto uchýlí k prodeji firmy a relaxu. Larry Page však není jedním z nich. Proč? Uvádí server Monty Rich.

Page je ve svých 43 letech jedním z nejbohatších lidí planety. Jeho jmění přesahuje čtyřicet miliard dolarů a na světě neexistuje příliš materiálních radostí, které by si nemohl dovolit. Přesto se ani zdaleka nechystá do důchodu. Stal se CEO nedávno vzniklé entity Alphabet, pod kterou spadá Google a řada dalších společností.

“Jestliže měníte svět, pracujete na důležitých věcech. Tím pádem ráno vstáváte s nadšením.”

S výše zmíněným citátem souvisí základní rozdělení. Buď patříte do skupiny lidí, kteří chtějí pouze vydělat peníze, nebo za sebou chcete navíc zanechat pozitivní změnu. Larry Page je trefným příkladem člověka, pro kterého je rozvíjení vlastního majetku již nepodstatné (a pravděpodobně nikdy nebylo). Snaží se měnit svět k lepšímu. V Googlu proto dávno nenajdete ryze projekty související s vyhledáváním. Řeší se zde, jak vyléčit rakovinu – Google si nechal patentovat náramek, který by mohl pomoci léčit nemoc tím, že veškeré rakovinné buňky “přitáhne” k sobě. Pracuje se také na vytvoření celosvětové wi-fi sítě (Project Loon). Alphabet je nyní zkrátka společností, jež chce vyřešit problémy miliard lidí. 

V ideálním případě se při svém podnikání snažte tyto aspekty zkombinovat. Je nepochybně přirozené, že se každý snaží vylepšit svou životní situaci. Peníze jsou v tomto směru značným pomocníkem. V roli podnikatele byste se ale zároveň měli snažit lidem pomoci. Přinést na trh produkt (nebo službu), který zákazníkům ulehčí nebo zlepší život. Ačkoli by to nemuselo být na první pohled zřejmé, tyto dva přístupy jdou ruku v ruce.

Vezměme si příklad několika úspěšných jedinců, kterým se přesně toto daří. Může jím být Oliver Dlouhý, který se několikrát se svou firmou Kiwi.com (dříve Skypicker) objevil v našem tištěném magazínu. Zjednodušeně řečeno vydělává na tom, že zákazník ušetří na nákupu letenek. Win-win. Druhým příkladem může být Michal Šmída a jeho platební metoda Twisto. Díky Michalovi a jeho týmu zaplatíte za nákup na internetu zpětně, klidně až za měsíc. Kdo by si stěžoval? Znovu win-win. Takto bychom mohli pokračovat. Co jsme tím chtěli říci? Že nemusíte být Larry Page, abyste s sebou přinesli pozitvní změnu. Naše země je relativně malá, proto i drobné zlepšení může být druhý den vidět.

Newsletter