Evropské i americké výnosy rostou. Dolar mírně silnější pod 1,0700 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Dnes část zisků odevzdala nad tuto hranici.

Když bitcoin zachraňuje kolabující peněžní systém

Spolu s krizí politickou zachvátila Zimbabwe v posledních desetiletích také krize peněžního systému. Tamní obrovskou hyperinflaci ilustruje fakt, že v roce 2008 zde obíhala bankovka v hodnotě 100 milionů zimbabwských dolarů. I za tu jste si však později koupili sotva chleba. Zimbabwský dolar byl nakonec v roce 2015 stažen z oběhu, aby ho nahradily zahraniční měny. Ani tím se však situace zdaleka nevyřešila.

Prakticky byl však zimbabwský dolar zrušen již kolem roku 2009, kdy jej tamní obyvatelé postupně přestali používat a uchýlili se zejména k jihoafrickým randům a americkým dolarům. Zimbabwská centrální banka později získala úvěr na to, aby mohla vydávat tzv. dlužní úpisy, což jsou bankovky, které představují ekvivalent dvou, pěti, deseti a dvaceti amerických dolarů. Hojně se však v Zimbabwe využívají k placení i eura, britské libry nebo čínské jüany.

Hyperinflační Zimbabwe dolarizace nespasila

Přes všechna omezení výběrů a natisknutí vlastních dolarových bankovek, které dostaly přízvisko „zolary“, však země stále trpí krizí hotovosti, kdy obyvatelé nemají čím platit, jelikož v oběhu není dostatek hotovostních peněz v zahraniční měně. Na to, aby vám zimbabwská banka za vaše peníze vydala hotovost, můžete kvůli omezením čekat i měsíc, také se ale nemusíte dočkat vůbec. A stejně jako ve Venezuele, kde hyperinflace rovněž dosáhla obludných rozměrů, se lidé uchýlili k systému specifických elektronických peněz, který je svými příznivci adorován mimo jiné za to, že zde podobné katastrofě v principu dojít nemůže – ke kryptoměně bitcoin.

Ačkoliv v médiích můžeme číst, že cena bitcoinu nedávno překročila vysokých 8 tisíc dolarů, v Zimbabwe si jej cení ještě o mnoho více. Jak ukazují data ze zimbabwské burzy Golix, jeden bitcoin se zde obchoduje za téměř 13 tisíc dolarů (jak píše server Coin Telegraph, tamní cena bitcoinu již tuto hranici i překročila). Jak dále uvádí server Zero Hedge, zatímco za celý rok 2016 zde byly provedeny transakce v hodnotě 100 tisíc dolarů, jen za poslední měsíc to už bylo za 1 milion dolarů. Vysoká poptávka po bitcoinu v Zimbabwe pak má přirozeně pozitivní vliv i na globální cenu bitcoinu.

Hyperinflace ve Venezuele: Bitcoin jako protest proti systému

Kvůli nedostatku hotovosti využívají platby bitcoinem nejen jednotlivci, ale i firmy.  Po hyperinflaci tedy Zimbabwe vlivem nedostatku „tvrdé měny“ zasáhla „hyperbitcoinizace“, která potvrzuje důležitou roli bitcoinu jakožto alternativy k centralizovaným peněžním systémům založeným na tzv. fiat money, které snadno může dostat do problémů ona centrální autorita, jež má ručit za jejich hodnotu a platnost – tedy centrální banka, případně vláda. A i když to vypadá, že politická situace v Zimbabwe nyní směřuje k lepšímu, než se dá do pořádku i tamní peněžní systém, může to trvat velmi dlouho. Bitcoin zde tak bude hrát významnou roli patrně i v příštích měsících a letech.

Newsletter