Když informace vydělávají aneb indsider trading (?) a +400 %

V úterý se na opčním trhu udála věc, která zdvihla nejedno obočí. Někteří obchodníci, jak se zdá, věděli víc než ostatní, díky čemuž si přišli na zhodnocení +400 %. Kde?

Během úterka byla pozorována neobvyklá aktivita na trhu s „call“ opcemi společnosti Fortress Investment Group. Stalo se tak „čistou náhodou“ jen pár hodin předtím, než firma SoftBank oznámila převzetí Fortress za 3,3 miliardy dolarů. Obchodovaný objem opcí byl v tu dobu více jak osminásobný (celkem 9601 kontraktů podle dat společnosti Trade Alert) ve srovnání s „běžným“ dnem (1124 kontraktů).

„V úterý jsme pozorovali výrazně vyšší zobchodovaný objem opcí, který ve výsledku vyústil v doslova kolosální trade,“ řekl pro server CNBC Ophir Gottlieb, CEO Capital Markets Laboratories. „Podle mě se jedná o do očí bijící příklad obchodování na základě neférových informací.“

Milovala modrá podkova LinkedIn?

Nejednalo se však pouze o opce spekulující na růst titulu Fortress Investment Group. Obdobná aktivita byla pozorována i u akcií, u kterých byl silný odskok patrný ještě dříve než u zmiňovaných derivátů.

Zjištění o neobvyklé aktivitě přijalo se zděšením dost možná i samo vedení Fortress. Růst jim totiž výrazně osekal prémii, kterou mělo převzetí přinést. Dohodnutá cena akcie, kterou měla SoftBank zaplatit, totiž dosahuje 8,08 dolarů za kus. Aktivita investorů však cenu titulu vyhnala z 5,83 dolarů až na 6,21 v závěru úterního obchodování. Aktuálně už dosahuje dokonce 7,97 dolarů.

Celkově tak spekulanti dle odhadů Gottlieba a firmy Trade Alert zhodnotili své investice o zhruba 400 %.

Insider trading – opravdu?

Pravdou je, že vyjma možnosti insider tradingu existuje i vysvětlení pomocí spekulace před zveřejněním důležitých čísel. Fortress Investment Group bude totiž ve čtvrtek 23. ledna reportovat své výsledky za poslední kvartál roku 2016.

Na druhou stranu, pokud se zaměříme na trh s opcemi, aktivita ustala už ve středu s tím, jak spekulanti začali vybírat zisky. Tento fakt, tak nahrává spíše verzi o obchodování na základě interních informacích. Otázkou však zůstává, zda byl pohyb na opcích reakcí na vývoj akcií, či nikoliv.

ECB varuje: Někdo vynáší informace

„Jen těžko lze odhadovat, zda si opční investoři vzali inspiraci na akciích, či šlo o jednoho obchodníka, který otvíral pozice jak na akciích, tak i na opcích,“ okomentoval situaci Henry Schwartz, šéf společnosti Trade Alert. „K většině obou investic byl totiž použit smart router, což pak vedlo k maximální likviditě, aniž by došlo na odhalení identity obchodníka.“

Co na to regulátoři?

Insider trading je jednou z praktik, která je ostře sledována regulátory. V roce 2014 například došlo na uvalení pokuty na tradera z Banco Santander, který nakoupil spekulativní deriváty navázané na PotashCorp, a to těsně předtím, než této společnosti nabídla odkup firma BHP Billiton.

V případě Fortress Investment Group však dosud nedošlo k žádným opatřením. Server CNBC se ohledně celé kauzy dotazoval samotné Komise pro cenné papíry, ovšem odpovědi se nedočkal.

MT Gox aneb jak (ještě) vydělat na krachu největší bitcoinové burzy?

Newsletter