Když prezidentování skončí aneb z Elysejského paláce do startupu

Neuplynulo ani půl roku a bývalý prezident Francie Francois Hollande už má novou práci, která vzbuzuje zájem veřejnosti. Několik hodin týdně věnuje svůj čas poradenství a práci na startupových projektech v pařížském „superhubu“ Station F, který byl otevřen v červnu tohoto roku. 

Francois Hollande rozhodně není známý tím, že by byl technologickým odborníkem. Přesto však tráví každé pondělí několik hodin jako poradce nadějných startupových projektů. Bývalý prezident, který už oslavil 63.narozeniny, má přeci jen ze své bohaté kariéry co nabídnout. Podle slov agentury Bloomberg je jeho hlavní náplní práce poradenství ohledně strategií nových firem a také shánění financí.

„Technologie byla jednou z mých priorit, když jsem zastával úřad prezidenta. Moje přítomnost zde tedy dává smysl,“ uvedl Holland v prostorách hubu, kde se sešla známá jména jako například provozní ředitelka Facebooku Sheryl Sandbergová nebo zakladatel Snapchatu Evan Spiegel.

Bývalý lídr francouzské levice se tak každý týden setkává s podnikateli. Jeho oficiální role je hlava neziskové organizace „La France s‘engage“, v rámci které se dle vlastních slov snaží předávat cenné rady. „Podnikatelé nepotřebují na prvním místě peníze. Potřebují vědět, s kým mají pracovat, koho mít za mentora a jaké vybrat finanční zdroje,“ prozradil pro Bloomberg Holland.

Kolik jednorožců běhá po světě? Mezi nimi je i jeden český

Celá situace může v širším kontextu působit až trošku úsměvně, a to vzhledem k Hollandově politické minulosti. Jeho politika totiž v žádném případě nepodporovala podnikatele, naopak, jeho daně je brzdily v rozvoji. Současný prezident Emmanuel Macron o něm například prohlásil, že chtěl z Francie udělat „Kubu bez slunce“, čímž narazil na problém vysokých daní pro bohaté. Macron naopak po nástupu oznámil, že chce z Francie udělat „startupový národ“. Co se týče samotných startupů, v tomto případě byl Holland od počátku jejich podporovatelem. Během jeho volebního období byly představeny pobídky a daňové úlevy pro sektor výzkumu a inovací. Stejně jako Macron měl pro svoji vizi název, a to „digitální republika“.

Léčba startupového prostředí? Chceme čelit eventové horečce

„Pro technologie jsme toho udělali hodně. Investice, které jsme za mé vlády podpořili, se vyplácí. Ekosystém, který jsme pomohli založit, dnes kvete až do mezinárodního přesahu,“ dodal bývalý prezident.

Hub, ve kterém Holland poskytuje své poradenské služby, je lokalizován v jihovýchodním koutě metropole na opuštěném vlakovém nádraží. Byl otevřen za přítomnosti prezidenta Macrona v červnu tohoto roku a měl by pojmout až 1000 startupů.

Tento projekt financuje miliardář Xavier Niel, který úspěšně zbohatl založením druhého největšího poskytovatele internetu v zemi. Niel je konkurent gigantů jako Orange nebo Bouygues Telecom a má nyní podle magazínu Forbes majetek v hodnotě 7,4 miliardy dolarů. Tento nekonvenční podnikatel je vysoce aktivní v místní startupové komunitě a podporuje v průměru dva projekty týdně.

Kdo je a kdo není připraven na exit ECB?

Bývalý prezident tak přispívá k dynamizující se Francii. V roce 2016 do země sýru a vína přiteklo více venture kapitálu než do sousedního Německa. „Prozatím jsme efekt prezidenta Macrona neměřili, ale minimálně je tu cítit zvýšení důvěry podnikatelů, která hraje významnou roli,“ uvedl ekonom Barclays Francois Cabau. „Důvěra je důležitá u investičního rozhodování a zvažování rizika. Uvidíme, jestli Macron udělá to, co slíbil, včetně těch obtížných kroků, které mají ještě přijít,“ dodal.

Newsletter