Když přituhne, nevadí?

Zdroj: Depositphotos

Na vojenské katedře vysoké školy jsme měli jednoho podplukovníka, který proslul svéráznými výroky. Například při výuce správného používání plynové masky reagoval „pohotově“ na připomínku, že nám může v zimě přimrznout k obličeji: „Když přimrzne, nevadí, aspoň těsní,“ prohlásil bez mrknutí oka. Toto si však rozhodně nemohou říci domácnosti, které nyní trpí zimou v důsledku drahých energií, které nejsou schopny platit. Když přimrznou, to jim vadí.

Téměř desetina českých domácností totiž tvrdí, že nemá ve svém bytě či domě dostatečné teplo. Týká se to především domácností s nízkými příjmy, na které mohou současné vysoké ceny energií v letošní zimě dolehnout ještě více. Nedostatečné teplo ve vnitřních prostorech přitom trápí celou Evropu, na 34 milionů Evropanů by si doma rádo přitopilo, vyplývá z čerstvě zveřejněného Velux Healthy Home Barometru.

„Právě nedostatečné teplo je samozřejmě obřím tématem v současné energetické krizi. Lze proto očekávat, že s vysokými cenami energií poroste i počet domácností, pro které bude nízká teplota v bytě či domě velkým problémem. Pobyt v dlouhodobě studeném prostředí přitom přináší řadu zdravotních problémů, vede například ke kardiovaskulárním chorobám nebo častým respiračním onemocněním,“ říká architektka Velux Klára Bukolská.

Člověku se chce trochu Nerudovsky zeptat: Co tedy s tím? Vláda sice zastropovala od ledna ceny elektřiny na cca 6 Kč/1kW a zemního plynu (cca 3 Kč/1 kW), kvůli vysokým cenám za plyn a elektřinu se však již nyní ocitá v tísni stále víc lidí. Distributoři přitom rozesílají ceníky s citelně navýšenými zálohami. A množství těch, kteří vydávají více než čtvrtinu příjmu na bydlení (tedy včetně razantně zdražujících energií), stouplo za poslední rok z 37 na 51 procent, což vyplývá to z aktuální studie organizace Re-set. Dá se přitom očekávat, že vyšší zálohy za energie řadu domácností uvrhnou do ještě hlubší existenční nouze a budou potřebovat další pomocnou státní ruku. Erár však není čtyřruký „Marťan“, který by jenom rozdával, a vláda se proto snaží získat do pokladny další peníze, kromě windfall taxy pro vybrané sektory také výrobcům elektřiny naordinovala odvody z nadměrných příjmů. Státní rozpočet tak má získat kolem stovky miliard korun.

Mezitím lidem z toho jde hlava kolem, protože teď platí úsporný tarif, podle kterého přicházely často informace, že se jim zálohy snižují nebo že jim peníze budou společnosti dokonce vracet. „Úsporný tarif je zcela něco jiného než ty stropy, které budou platit od 1. ledna. V těch stropech je opravdu zafixovaná cena na celý rok jak pro plyn, tak elektřinu. Ale ten úsporný tarif bylo vlastně odečtení fixní ceny od té spotřeby, kterou měli lidé za rok 2022. Vzniká tady podle mě velké nedorozumění a bude tady hodně nepříjemných situací pro domácnosti a firmy,“ míní investor, minoritní akcionář ČEZ, poradce investiční skupiny J&T Michal Šnobr.

A aby toho nebylo málo, nedorozumění v těchto palčivých otázkách panuje i v celé Evropské unii, která kvůli neshodám ohledně zastropování cen plynu odložila schválení dalších opatření ke zmírnění energetické krize až na prosinec. Ministři se na jednání svolaném českým předsednictvím zatím shodli na společných nákupech plynu. Diskuze se točila hlavně kolem výše stropu, který v úterý komise navrhla na 275 eur za MWh. Toto opatření by ale platilo v případě, že bude cena plynu na nizozemském virtuálním uzlu TTF převyšovat strop po dobu dvou týdnů, a zároveň by byla nad cenou LNG (zkapalněného zemního plynu). „Zatím neotevíráme šampaňské, ale můžete ho dát chladit. Bude tam na nás čekat zřejmě do 13. prosince, tedy do páté energetické rady,“ navnadil po jednání ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Vskutku hezké přirovnání pro lidi, kteří nemají ani na slanou vodu, natož aby bouchali zátkami šampaňského. Oni by totiž potřebovali ze všeho nejvíce cenově dostupné energie, které ale, jak je vidno a „slyšno“, zatím nedostanou. Řada odborníků přitom z toho neviní ani tak ruské energetické „čachrování“, ale „náš“ slavný Green Deal, tedy „zaslepený“ a marnotratný přechod na bezuhlíkovou energetiku, který vůbec nebere v potaz současnou situaci a nehodlá slevit z příliš ambiciózních plánů. Miliony lidí ale na to nemají, takže prosím vás sundejte „nohu z plynu“ (obrazně i fakticky) a nechte je žít.

Zdroj: Velux Healthy Home Barometr, Re-set, MPO

Newsletter