Dolar smazal část svých zisků, obchoduje se zpět nad 1,0930 EURUSD. Koruna mírně posílila pod 25,30 korun za euro.

Když trh neslyší, co by si ČNB přála

Po ukončení kurzového závazku České národní banky se koruna dle očekávání vydala směrem posilování. Za tři měsíce zpevnila z 27,00 korun za euro těsně nad hranici 26,00 EURCZK, která následně zafungovala jako psychologická bariéra, nad níž koruna začala „tancovat“ a přestala posilovat. Až po posledním měnověpolitickém zasedání bankovní rady a přesvědčení trhu, že v listopadu dojde ke zvýšení úrokových sazeb, se domácí měna „definitivně“ dostala pod hranici 26 korun. Co bude dál?

Ze strany bankovní rady i tak zaznívá, že trh nereaguje na slovní intervence centrální banky a koruna neposiluje tak, jak by centrální bankéři očekávali. Tedy, kurzovní kanál utahování měnových podmínek se zatím jeví jako slabý nástroj. Vzhledem k tomu, že se ČNB zatím nevrátila k zveřejňování jejich pracovního kurzu, není možné srovnat očekávání centrální banky o vývoji koruny se skutečným vývojem.

Vývoj koruny je ale možné srovnat s očekáváním trhu. V rámci inflačního očekávání finančního trhu (IOFT) se ČNB dotazuje až 17 analytiků i ohledně predikce kurzu koruny na rok dopředu. Například dnešní hodnotu domácí měny odhadovali loni v říjnu, tedy v době, kdy se ČNB stále držela kurzového závazku, o 1 korunu vyšší, než je dnes. Samozřejmě je jasné, že rok staré predikce nemají směrem ke konkrétnímu číslu vysokou výpovědní hodnotu a předpovědi se s novými daty mění.  Meziměsíční předpovědi na říjen, tedy ze září letošního roku, už jsou pak na úrovni 26,00 za euro. 

Z hlediska aktuálních předpovědí na září 2018 očekávají pokračování posilování koruny, ale možná ne tak silné, jak by si sama ČNB představovala. Nikdo z dotázaných analytiků si například nemyslí, že se kurz koruny během příštích 12 měsíců dostane pod úroveň 25,00 za euro. Naopak, 4 z nich předpokládají, že se domácí měna udrží nad hranicí 25,50 EURCZK, 7 dalších se pak „zastavilo“ přímo na této úrovni, která je oproti současnosti o zhruba 34 haléřů silnější.

Minulé předpovědi analytiků sice nenaznačují, že by roční odhady měly velkou šanci se plně naplnit. Jejich přidaná hodnota je však v pochopení, jak dnešní trh, který svým chováním spoluformuje budoucnost, tuto budoucnost trhu ve skutečnosti vidí. A právě to může ČNB komplikovat situaci při utahování měnových podmínek.

Od dubna česká měna vůči euru posílila o více než 1 korunu. Ze strany centrální banky je i tak slyšet, že by si její představitelé představovali korunu ještě silnější. To však jde proti dnešnímu přesvědčení trhu, který neočekává, že by domácí měna měla v horizontu roku posílit o více než 50 haléřů. ČNB tak při utahování měnových podmínek čelí mimo jiné i nedostatečnému přesvědčení trhu o rychlém zpevnění kurzu, což by ji mohlo donutit k mnohem razantnějším opatřením, než kterých jsme byli doposud svědky.

Newsletter