Když trh neslyší, co by si ČNB přála

Po ukončení kurzového závazku České národní banky se koruna dle očekávání vydala směrem posilování. Za tři měsíce zpevnila z 27,00 korun za euro těsně nad hranici 26,00 EURCZK, která následně zafungovala jako psychologická bariéra, nad níž koruna začala „tancovat“ a přestala posilovat. Až po posledním měnověpolitickém zasedání bankovní rady a přesvědčení trhu, že v listopadu dojde ke zvýšení úrokových sazeb, se domácí měna „definitivně“ dostala pod hranici 26 korun. Co bude dál?

Ze strany bankovní rady i tak zaznívá, že trh nereaguje na slovní intervence centrální banky a koruna neposiluje tak, jak by centrální bankéři očekávali. Tedy, kurzovní kanál utahování měnových podmínek se zatím jeví jako slabý nástroj. Vzhledem k tomu, že se ČNB zatím nevrátila k zveřejňování jejich pracovního kurzu, není možné srovnat očekávání centrální banky o vývoji koruny se skutečným vývojem.

Vývoj koruny je ale možné srovnat s očekáváním trhu. V rámci inflačního očekávání finančního trhu (IOFT) se ČNB dotazuje až 17 analytiků i ohledně predikce kurzu koruny na rok dopředu. Například dnešní hodnotu domácí měny odhadovali loni v říjnu, tedy v době, kdy se ČNB stále držela kurzového závazku, o 1 korunu vyšší, než je dnes. Samozřejmě je jasné, že rok staré predikce nemají směrem ke konkrétnímu číslu vysokou výpovědní hodnotu a předpovědi se s novými daty mění.  Meziměsíční předpovědi na říjen, tedy ze září letošního roku, už jsou pak na úrovni 26,00 za euro. 

Z hlediska aktuálních předpovědí na září 2018 očekávají pokračování posilování koruny, ale možná ne tak silné, jak by si sama ČNB představovala. Nikdo z dotázaných analytiků si například nemyslí, že se kurz koruny během příštích 12 měsíců dostane pod úroveň 25,00 za euro. Naopak, 4 z nich předpokládají, že se domácí měna udrží nad hranicí 25,50 EURCZK, 7 dalších se pak „zastavilo“ přímo na této úrovni, která je oproti současnosti o zhruba 34 haléřů silnější.

Minulé předpovědi analytiků sice nenaznačují, že by roční odhady měly velkou šanci se plně naplnit. Jejich přidaná hodnota je však v pochopení, jak dnešní trh, který svým chováním spoluformuje budoucnost, tuto budoucnost trhu ve skutečnosti vidí. A právě to může ČNB komplikovat situaci při utahování měnových podmínek.

Od dubna česká měna vůči euru posílila o více než 1 korunu. Ze strany centrální banky je i tak slyšet, že by si její představitelé představovali korunu ještě silnější. To však jde proti dnešnímu přesvědčení trhu, který neočekává, že by domácí měna měla v horizontu roku posílit o více než 50 haléřů. ČNB tak při utahování měnových podmínek čelí mimo jiné i nedostatečnému přesvědčení trhu o rychlém zpevnění kurzu, což by ji mohlo donutit k mnohem razantnějším opatřením, než kterých jsme byli doposud svědky.

Newsletter