Když umělá inteligence pomáhá. Blíží se čas psychoterapeutů-robotů

O umělé inteligenci slyšíme dnes (téměř) všude. Google ji používá pro zlepšení vyhledávání, na Facebooku pomáhá identifikovat tváře na fotkách a takzvaní chatboti zodpovídají jednoduché dotazy, a šetří tak čas operátorů na zákaznických linkách. Ale to je pořád jen zlomek toho, co tyto technologie dokážou. Vlastně ji my lidé pořád teprve poznáváme a stále posouváme hranice jejích možností.

A podílejí se na tom i české startupy. Jedním z nich je i PromethistAI, který se zabývá využitím konverzační umělé inteligence. Jak říká jeho spoluzakladatel Tomáš Zajíček, hlas patří mezi nejpřirozenější formy mezilidské komunikace. PromethistAI si dal za cíl vytvoření tzv. digitální persony – napodobeniny člověka s širokými konverzačními dovednostmi a pamětí. Již dnes si lidé běžně povídají například se Siri nebo Alexou, ale PromethistAI chce jít ještě dál a vyvíjí technologii, která je schopná ve formě persony asistovat například psychologům v pomoci lidem s psychickými obtížemi.

Plné naplnění tohoto cíle se nachází ještě daleko za horizontem. Ale už nyní si můžete vyzkoušet konverzaci s takovou umělou inteligencí díky aplikaci TalkToPoppy! Stačí jen umět anglicky. Budeme si v budoucnu povídat už jen s roboty? Jaká témata se dají probírat s digitální personou? Poslechněte si podcast.

Tato epizoda je součástí série podcastů k Startup World Cup and Summit. Finále této soutěže proběhlo online 14. října 2020. Vítězem se stal lucemburský startup HighSide, který se soustředí na ochranu dat a digitální identity. Neztratili se ani Češi, projekt 24 Vision Systems bral bronz.

Newsletter