Keynote aneb velký otazník nad nakousnutým jablkem

„Hey, Siri, give me a hint,“ ozývalo se a stále i ozývá z úst uživatelů iPhonů. Osobní asistentka chytrého telefonu však nekompromisně mlží. Dnes ale bude tato mlha rozehnána. Ve večerních hodinách se totiž koná pravidelný keynote společnosti Apple, kde technologický lídr, resp. jeho výkonný ředitel Tim Cook, představí finální podobu nových produktů.

Zatímco spotřebitelé budou sledovat, s jakými upgrady společnost vyrukuje, investoři se budou soustředit na to, zda se dá z prezentovaných produktů vyčíst strategie společnosti pro příští rok.

„Na této akci Apple obvykle „vykopne“ novou verzi iPhonů, což je věc, na které si firma zakládá,“ řekl pro server CNBC David Rolfe, ředitel investičního oddělení společnosti Wedgewood Partners. „Všechny ostatní produkty by pak měly naznačit, jakým směrem se nakousnuté jablko bude v příštích měsících ubírat.“

iPhone jakožto vlajková loď celé společnosti by se dnes večer měl dočkat nové verze „6S“ a „6S Plus“. Očekává se, že vylepšení se bude týkat citlivější dotykové obrazovky, silnějšího procesoru a fotoaparátu, u kterého by měl být navýšen počet megapixelů. Stejně tak se spekuluje o úpravě velikosti a váhy. Ve hře je totiž využití nové slitiny hliníku, díky které by měl být telefon tenčí, lehčí a zároveň méně ohybatelný.

Z hlediska investorů bude ještě více očekáváno představení dalších výrobků. „Čekáme celkem tři vylepšené verze stávajících produktů. Ohniskem pozornosti tak bude nejen jejich podoba, technologické funckionality, ale i to, jak do sebe vzájemně zapadají,“ míní Mark Gurman, správce webové sítě 9to5Mac, jež se zaměřuje na nové technologie.

V tomto směru je proto pozornost upřena na prezentaci nové Apple TV. U té se očekává nejen změna vzhledu, ale i její funkce. Má se totiž jednat o produkt zaměřený na hraní her, tedy v podstatě o relativně levnou herní konzoli, jež bude doplněna o nový výkonnější operační systém.

„Herní průmysl se může trochu obávat,“ je přesvědčen Gurman. „Nejprve je však nutné zjistit, jak budou hry na televizi fungovat, a zda pro ni vývojáři vytvoří ty správné aplikace.  Já sám se ale domnívám, že do pěti let by se Apple mohl stát silnou konkurencí ostatním herním společnostem.“

Třetím upgradovaným produktem pak bude iPad, konkrétně možné verze iPAd PRO a iPAd MINI 4. Oba tyto výrobky se nesou v závěsu nové spolupráce s cloudovou společností Cisco System. Ve hře je i jednání s firmou CBS, která by se mohla angažovat především v oblasti televizního vysílání, ať už z hlediska přejatého obsahu, případně by se mohla podílet i na vytváření originálu přímo z díly vývojářů Applu.

Pozitivní vs. negativní očekávání

Při posledním představení nových produktů si akcie Applu nevedly v porovnání s trhem zcela nejlépe, míní Tavis McCourt, analytik společnosti Raymond James. I přesto, že se technologický gigant připravuje na další kolo agresivních investic, stále jsou epicentrem jeho působnosti na trhu chytré telefony. To potvrzuje i vývoj po zveřejnění výsledku hospodaření za druhé čtvrtletí letošního roku. I přesto, že Apple tehdy vykázal rekordní příjmy z prodeje iPhonů, klesla cena jeho akcií o téměř 8 %. Stalo se tak z důvodu tolik očekávaného bombastického čísla celkových prodejů, které ale nepřišlo.

Apple neoslnil, tedy zklamal. Akcie -8 %

„Hardware produktů společnosti je přesně to, co má potenciál určovat její dlouhodobý trend,“ řekl pro CNBC McCourt. „Podoba chytrého telefonu tak bude pro další vývoj mnohem více stěžejní než poskytované služby,“ dodal.

Pravdou je, že i Apple byl silně zasažen nedávným výplachem amerických trhů. I přesto, že si během úterního obchodování připsal k dobru více jak 2 %, bude potřeba, aby nové produkty byly opravdu „špička“. Pouze tak se firma může navrátit zpět na dráhu expanzivního růstu, míní Erin Gibs, akciový stratég společnosti S&P Capital IQ. Dle jeho názoru však nic pozitivně šokujícího nepřijde, tudíž není potřeba očekávat výraznější odskok.

Applu by mohl pomoci především nový iPad, který by mohl zvednout tržby. Má predikce pro příští rok počítá s jejich poklesem, a to z 27% růstu za letošní rok na „pouhý“ 4,5% pro rok 2016,“ řekl Gibs.

Proti němu se ale staví Craig Johnson, technický analytik společnosti Piper Jaffray. Dle jeho názoru by si akcie nakousnutého jablka mohly během příštích dní projít poměrně silnou rally.

„Titul Applu je v tuto chvíli přeprodaný, stejně jako byl v roce 2012 a 2013. Na základě toho soudím, že veškeré špatné zprávy jsou již v ceně obsaženy,“ je přesvědčen Johnson. Pokud se cena dostane pod support na úrovni mezi 92 a 103 dolary, další level bude kolem hranice 85 dolarů. V tu chvíli bude nakousnuté jablko ideální příležitostí na „buy“.

 

 

Newsletter