Klíčová data o české inflaci před námi. Co se dozvíme?

Meziroční inflace v srpnu stoupla na 0,6 procenta z červencových 0,5 procenta. Vyplývá to z většinového názoru oslovených analytiků. Důvodem je růst cen potravin a pohonných hmot. Údaje o srpnové inflaci zveřejní Český statistický úřad v pátek 9. září v 9 hodin.

Ekonomika by nicméně podle hlavního ekonoma Roklenu Lukáše Kovandy již neměla být ohrožena deflací, tedy poklesem cen. „Srpnové potvrzení odpoutání se míry inflace od hodnot kolem nuly signalizuje další zrychlení tempa růstu cenové hladiny v nadcházejících měsících,“ uvedl.

„Srpnový vývoj poznamenal růst cen potravin a opětovný pokles cen pohonných hmot. Ačkoli pohonné hmoty začaly ve druhé polovině srpna růst a v měsíčním pohledu tak téměř kompenzovaly svůj pokles z předchozí části srpna, v meziročním pohledu jsou stále výrazně níže. Efekt meziročního zlevnění pohonných hmot však začne s blížícím se koncem roku postupně odeznívat a nejpozději v prosinci by se měl vytratit zcela. To je jeden z důvodů, proč Česká národní banka nebude na stávající inflační vývoj nijak reagovat. Svůj intervenční režim ponechá beze změny, jak deklaruje, až do roku 2017, pravděpodobně do jeho druhé poloviny,“ uvedl Kovanda.

„Zatímco meziměsíčně by měly ceny zůstat beze změn, efekt nízké srovnávací základny z loňského roku zrychlí meziroční inflaci z červencových 0,5 % na 0,7 % y/y, tedy na nejvyšší tempo od poloviny loňského roku,“ poznamenává ekonom Komerční banky Marek Dřímal. „I v dalších měsících by se měl cenový růst zvyšovat, přičemž ke konci roku inflace významně přesáhne jednoprocentní úroveň. Zítřejší statistika by měla překonat i očekávání centrální banky, která ve své prognóze počítá s hodnotou 0,6 %. Mohly by tak vzrůst spekulace na konec kurzového závazku ČNB, což by mělo držet korunu u hranice 27 minimálně po zbytek roku a nutit centrální banku k bránění kurzu pomocí intervencí, řekl Dřímal.

„Béžovka“ Fedu dokresluje obraz. Vyšší sazby asi opravdu nebudou

„Mírné zvýšení meziroční inflace bylo především díky cenám pohonných hmot a potravin,“ uvedl analytik České spořitelny Jiří Polanský. Podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka pak hlavním přispívatelem do meziročního růstu cen zůstal alkohol a tabák v kombinaci se službami. „Z pohledu ČNB se nic nemění. Růst spotřebitelských cen zůstává v souladu s prognózou ČNB hluboko pod dvouprocentním inflačním cílem a ke dvěma procentům by se měla inflace přiblížit až v polovině příštího roku. Na srpnový výsledek inflace tak ČNB nijak reagovat nebude,“ uvedl Novák.

Výraznější růst cen přitom v Česku nemůže nastat podle analytika Home Credit Michala Kozuba kvůli nízké inflaci v zahraničí. „Česko je ekonomicky otevřené, je silně závislé i na tom, jak se vyvíjejí ceny v zahraničí. To ze značné míry určuje i cenovou hladinu u nás,“ uvedl.

Newsletter