Klíčová slova z Fedu oslabila Wall Street a dala sílu dolaru

Americké akcie uzavřely dnešní rozkolísané obchodování poklesem, zatímco dolar výrazně stoupl. Šéfka americké centrální banky (Fed) Janet Yellenová v dnešním projevu naznačila, že se blíží další zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech. Místopředseda Rady guvernérů Fedu Stanley Fischer navíc signalizoval, že sazby by letos mohly stoupnout více než jednou.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si dnes odepsal 0,29 procenta a uzavřel na 18.395,40 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,16 procenta na 2169,04 bodu, index technologického trhu Nasdaq Composite nicméně stoupl o 0,13 procenta na 5218,92 bodu.

Za celý týden se Dow Jonesův index snížil o 0,85 procenta. Index S&P 500 se propadl o téměř 0,7 procenta a Nasdaq ztratil téměř 0,4 procenta.

Yellenová na setkání centrálních bankéřů v americkém horském letovisku Jackson Hole uvedla, že důvody pro zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech v posledních měsících zesílily, a to kvůli lepší situaci na trhu práce a příznivým vyhlídkám ekonomiky. Neupřesnila však, kdy by se mělo nejbližší zvýšení úroků uskutečnit. Fischer následně naznačil, že sazby by mohly stoupnout již příští měsíc.

K dnešnímu poklesu akciového trhu velkou měrou přispěly telekomunikační a rozvodné společnosti, na které obvykle mívají vyšší úrokové sazby negativní dopad. Vzhůru naopak zamířily akcie bank, které by měly z vyšších úroků profitovat.

Na devizovém trhu se dolar vyšplhal na desetidenní maximum vůči euru a dvoutýdenní maxima vůči japonskému jenu a švýcarskému franku. Zvýšení úrokových sazeb v USA by podpořilo atraktivitu americké měny. V závěru obchodování v New Yorku vykazovala jednotná evropská měna vůči dolaru pokles o 0,9 procenta na 1,1180 USD.

Newsletter