Asijské akcie navázaly na pokles amerických. Futures Wall Street v červeném. Ropa a zlato roste. Evropské i americké výnosy obrátily k růstu. Dolar nepřekonal 1,0600 za euro. Koruna kolem 25,30 za euro.

Klíčové dny a hodiny pro Camerona i Brexit

Paradoxem Brexitu a Cameronova vyjednávání je to, že premiér, který zemi k odchodu z osmadvacítky nejvíce přiblížil, je zároveň i tím, kdo pravděpodobně zanechá v diplomacii EU obrovskou stopu. Předseda britské vlády ve středu jedná v Bavorsku s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a vysoce postavenými představiteli CSU, jejích politických spojenců. Ve čtvrtek se vydá do Maďarska. Od jeho květnového volebního vítězství je to již čtvrté setkání s německou kancléřkou „na cizí půdě“ mimo summit EU.

Cameron potřebuje evropské spojence, protože jeho politické přežití spočívá v přesvědčování svých 27 kolegů, aby ti odsouhlasili změny britského členství v EU, které by mohl britské veřejnosti „prodat“ jako ústupky, píše ve svém komentáři CNBC. Nejkomplikovanější z nich je požadavek omezení sociálních dávek pro zahraniční pracovníky, což je pro ostatní vlády, včetně Německa, něco, co omezuje základní zásady volného pohybu.

 

 

Cameron potřebuje evropské spojence, protože jeho politické přežití spočívá v přesvědčování svých 27 kolegů, aby ti odsouhlasili změny britského členství v EU, které by mohl britské veřejnosti „prodat“ jako ústupky. Nejkomplikovanější z nich je požadavek omezení sociálních dávek pro zahraniční pracovníky, což je pro ostatní vlády, včetně Německa, něco, co omezuje základní zásady volného pohybu.

Německá vláda vnímá britské referendum o členství v EU jako strategický omyl, ale je ochotna jít Cameronovým směrem, aby mu pomohla zůstat v osmadvacítce, informuje agentura Bloomberg s odvoláním na vládního úředníka se znalostí strategie kancléřky. Všechny požadavky jsou stejné, některé z nich prostě nemohou být splněny, dodal. Mluvčí Merkelové Steffen Seibert dodal: „Chceme být nápomocni, jak to jen půjde, abychom udrželi Británii jako aktivního a angažovaného partnera v Evropské unii.“

Cameron minulý měsíc opouštěl summit EU v Bruselu poměrně sebevědomý. Naznačoval, že by se mělo povést dodržet jeho slova a uskutečnit slibované referendum ještě v letošním roce. „Byla zde silná podpora pro to, aby Británie v EU zůstala,“ řekl v úterý v britském parlamentu. „Nejtěžší jsou otázky volného pohybu a životních podmínek. Byla cítit dobrá vůle dohodnout se.“

Deloitte: Britské firmy stále podporují setrvání země v EU

Průzkumy veřejného mínění jsou zatím neprůkazné. Některé naznačují, že jsou oba tábory vyrovnané, některé opak. Ačkoli zúčastněné strany mohou Camerona kvůli současné situaci v EU vinit, Cameron argumentuje, že podobná otázka by do popředí přišla tak jako tak.

Kromě vysvětlování britské pozice jej také bude čekat vysvětlení úterního prohlášení, že ministři jeho vlády mají možnost „bojovat“ za britský exit. Tato možnost německou kancléřku irituje. Toto rozhodnutí, kterému se britský předseda vlády měsíce vyhýbal, může představovat sebevědomí, že může referendum vyhrát i s konzervativci na „opačné“ straně. Zároveň to také přináší výhodu „vyhnutí se“ nepříjemným demisím či blufování ve vlastních řadách. 

Newsletter