Klíčových 24 hodin pro Camerona a Velkou Británii

Další možný rozhodující okamžik pro Spojené království a jeho budoucnost v osmadvacítce se přiblížil. Velkou Británii čeká klíčových 24 hodin. Premiéra Davida Camerona a šéfa Evropské rady Donalda Tuska dnes čeká další jednání o britských požadavcích reformy EU.

Cameron a Tusk se setkali již v neděli taktéž kvůli jednání o členství Spojeného království v osmadvacítce. Na třech ze čtyř klíčových požadavcích se však nepodařilo dosáhnout dohody. Klíčové požadavky ze strany Velké Británie se týkají především imigrace, suverenity, posílení konkurenceschopnosti a zajištění ochrany jednotného trhu ve Velké Británii a dalších zemích mimo eurozónu.

 

Ekonomka Ševčíková: Nenapravitelná chyba? Imigrační politika

Bude naplněn Brexit? Jak kritické by to mělo dopady? Čí lobby stojí za Davidem Cameronem? Řecko se vytratilo z médií, jeho problémy ale vyřešeny nejsou. Využije imigrační krizi k získání dalších peněz z EU? Jaké plány má s Řeckem Německo a jak by se mělo postavit k přílivu uprchlíků? „Evropa je dlouhodobě chycena v nefunkčním trojúhelníku,“ říká v rozhovoru pro Roklen24 ekonomka Michaela Ševčíková.

Posted by Roklen24 on Tuesday, 26 January 2016

 

Tváří v tvář stále silnější euroskeptické skupině zákonodárců je Cameron tvrdě tlačen k snaze reformovat fungování EU a jejích vztahů s Velkou Británií. Zajištění reforem je pro Camerona nezbytné. Pokud dosáhne dohody, má silnější argument pro to bojovat za setrvání Británie v EU v plánovaném referendu. Pokud neuspěje, vystoupení Spojeného království z bloku nabývá reálnějších obrysů.

Ohlasy strachu?

„Evropa by mohla ztratit svůj historický základ a tento projekt by mohl rychle umřít,“ poznamenal ve svém projevu na letošním Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu francouzský premiér Manuel Valls. „Mohla by se rozpadnout během několika měsíců,“ poznamenal německý ministr financí Wolfgang Schäuble. „Byla by to tragédie,“ dodal.

Poměrně silná slova od čelních představitelů osmadvacítky o budoucnosti. Není divu. Evropou cloumá migrační krize, boj Evropské centrální banky s deflací připomíná boj s větrnými mlýny, Řecko, o kterém se v současné době nemluví, ale hlavně v současné době aktuální „Brexit“.

Možný britský odchod z EU, spojený s očekávaným referendem o členství v EU, které by mělo proběhnout do konce roku 2017 – právě to je momentálně hlavním katalyzátorem současných obav a podobných výroků. Jádro problému spočívá v tom, že pokud EU zůstane na cestě prohlubující se politické unie s prohlubujícími se politickými institucemi a ne unií jednotného trhu zboží a služeb, pak to není organizace pro Británii.

 

Ekonomické fórum v Davosu? Sešli se politici, bankéři, spekulanti a mediální nohsledi z celého světa, hlavně z těch…

Posted by Roklen24 on Tuesday, 26 January 2016

 

Newsletter