Klidný závěr týdne na devizových trzích?

Čtvrtek byl na měnových trzích klidný a s minimem zpráv, přesto se podařilo dolaru posílit a koruna naopak mírně oslabovala. Dnes ráno euro proti dolaru posiluje. Ve Spojených státech odstartuje výsledková sezóna. 

Důležité zprávy včera chodily zejména z Číny. Ceny dle indexu spotřebitelských cen vzrostly dle očekávání meziročně o 2,3 procenta. Index cen výrobců ukázal, také dle očekávání, růst o 0,4 procenta. Masivně také v březnu vzrostly čínské půjčky. Čína šlape jako hodinky, alespoň co se čísel týče.

Index spotřebitelských cen zveřejnilo také Německo, kde ceny vzrostly dle očekávání meziročně o 1,3 procenta. To je nižší číslo, než které by Němci a Mario Draghi a spol. chtěli. Proto ECB oznámila, že se nechystá měnit sazby, Draghi naopak naznačil, že ekonomiku eurozóny bude chtít monetárně podporovat. Někteří analytici dokonce začali uvažovat o možném snižovaní sazeb v příštím roce.

Oslabující zprávy na euru ještě podtrhly výsledky americké ekonomiky, které byly vesměs pozitivní. Sledoval se hlavně trh práce, kde pokleslo množství nových i pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti.

Aktuálně se americká měna vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1286 EURUSD. Dolarový index se pak nachází na hodnotě 97,03 bodu. Během dne by se kurz měl pohybovat v rozmezí od 1,1228 do 1,1307 EURUSD.* 

Koruna během včerejška neměla mimo několik slabých zpráv ze zahraničí příliš na co reagovat, pouze tak korigovala své středeční posílení.

Koruně se tak včera nedařilo proti oběma hlavním světovým měnám. Na dolaru ztratila čtvrt procenta a sesunula se až k hranici 22,78 USDCZK. K euru byl pokles menší, přesto koruna většinu dne ztrácela až nad 25,62 EURCZK.

Dnes ráno se česká měna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,62 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz měl držet v rozmezí 25,57 až 25,64 EURCZK a ve dvojici s dolarem od 22,59 až 22,90 USDCZK.* 

Dnešek je chudší na nová data. Dozvíme se jen několik méně zajímavých čísel z eurozóny a Spojených států. Euro může překvapit průmyslová výroba, dolar bude čekat na index sentimentu Michiganské univerzity a indexy cen dovozu a vývozu. Česká národní banka zveřejní údaje o měnové bázi ČNB a o platební bilanci České republiky.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter