Klimatická změna už není jen technologická výzva, ale i společenská

Ryan Grant Little, zdroj: Startup Kitchen

Na světě existuje devět milionů druhů života. Ale jen jeden, lidé, zhoršuje svou činností životní podmínky všem ostatním. Klimatické projekty by proto pro nás měly mít absolutní prioritu. Budoucnost planety závisí na inovacích a našem kolektivním konání, ale bohužel, někteří popírači klimatické změny si postavili byznys na odporu vůči těmto iniciativám. Ryan Grant Little – sériový startupista, investor, podcaster a host podcastu Startup Kitchen Talk – neskrývá svoje nepochopení pro odpůrce aktivit zaměřených na záchranu planety.

Klimatická změna přitom není neřešitelný problém, startupy na tuto oblast nacházejí stále nová řešení, jak se s ní poprat. Pokroku však brání nedostatečná společenská a politická vůle. Konec nultých let přinesl naději na nová řešení, ale následná ekonomická krize jim bohužel utnula tipec. Little však i nadále zůstává optimistou. Správná kombinace financování, inovací, komercializace a regulace může podle něj vytvořit vhodné podmínky pro budoucí klimatická iniciativy.

Littlovy aktivity pokrývají širší oblast než jen klimatické projekty. Svou pestrou podnikatelskou zahájil dráhu už ve 14 letech, kdy založil společnost Avenir Internet Solutions. Ta se v dřevní době internetu poloviny devadesátých let zaměřila na vytvoření online aktivit svých zákazníků. Little později založil organizaci CanadaHelps, která zprostředkovala více než tři miliardy dolarů kanadským charitám. Mezi jeho aktivity patří taky investování do nadějných projektů, nadšeně hovoří například o inovacích v potravinovém průmyslu. I když se ne vždy tato aktivita potká se zájmem potenciálních investorů, hledajících novou Teslu.

Little se taky pozastavuje nad přístupem Evropanů ke startupům. Zaměstnanci na Starém kontinentu mají mnoho svobody, což však neplatí pro zakladatele startupů. Z toho pak plyne nepochopení, kdy se někteří evropští startupisté chovají jako zaměstnanci. Little dává tento postoj do kontrastu se svými dřívějšími startupovými aktivitami, kdy pracoval dlouhé měsíce bez volných dní až 16 hodin denně. Jsou podle něj dřívější „founders“ dobrými investory? Jak přistupuje ke své roli andělského investora? Jaké rady poskytuje aspirujícím startupistům? Poslechněte si anglicky mluvený podcast (56 minut), který nově vede Andrew Gray, partner venture kapitálového fondu Tilia Impact Ventures.

Co v rozhovoru mimo jiné zaznělo?

4:00 Prodali jsme naši první (internetovou) firmu před prasknutím bubliny v roce 2000. (…) Udělal jsem tím buď nejlepší anebo nejhorší rozhodnutí v životě.

14:00 V pre-seed fázi je to zcela o zakladatelích – jejich odolnosti, hodnotách a výkonu. (…) Řídím se proto radou magazínu Harvard Business School Review z osmdesátých let: „Vždy sázejte na áčkový tým s béčkovými nápady než naopak.“

21:45 Rád bych vlastnil nějaký detektor narcisismu. Ve zakladatelské ale i venture kapitálové komunitě je spousta narcistů. Jsou nejnebezpečnější, protože jim nemůžete poskytnout zpětnou vazbu. Vždy totiž mají pravdu a nechtějí se učit.

44:00 Když jsou úrokové sazby na nule, tak spousta hloupých peněz teče do hloupých nápadů.

Tato epizoda je součástí série podcastů středoevropské platformy Startup Kitchen, kde se tvoří úspěšné recepty pro podnikatele, inovátory a obecně startupisty, kteří chtějí měnit svět k lepšímu. Startup Kitchen propojuje venture capital investory s nejnadějnějšími projekty ve střední Evropě.

Newsletter