Kocovina na Stock Spirits, Evropa v očekávání

Český index PX nakonec uzavřel v červených číslech vlivem aktivity prodejců v závěrečné aukci. Největší „zásluhu“ na poklesu indexu měly akcie Pegas -1,5 %, Komerční banky -0,32 % a také Stock Spirits, který utrpěl ztrátu 6,35 % po oznámení, že čeká zisk za celý rok 2014 na spodní hraně svého výhledu. Mírně rostly akcie ČEZ +0,12 %, které však ráno testovaly úrovně pod 575 korunami. Erste byla ráno také mírně slabší, ale rally ve finančním sektoru v Evropě, kde se i dnes spekulovalo na QE, vytáhla i Erste, která tak přidala více než 1 %.

Největším vítězem dnešního obchodování byly v regionu maďarské akcie, které vystřelily o 2,2 %. Do trhu evidentně natekly nové spekulativní peníze, které byly rozprostřeny napříč celým trhem. MOL rostl o 1,7 % i přes 4% pokles ceny ropy, OTP vzrostla o 2,5 % a například Richter Gedeon o 2,6 %. Polské akcie své intradenní zisky neudržely a před koncem obchodování již ztrácí 0,3 %, neboť tamní banky se po 3denní rally dostaly opět pod prodejní tlak díky vybírání krátkodobých zisků.

Evropa pomalu maže své dnešní zisky. Index DAX dnes vytvořil nový historický rekord a navzdory krátkodobému „výletu“ do záporu se těsně před závěrem trhu obchoduje opět v zisku. Celkově je obchodování nervózní, prozatím ale stále v Evropě převládají spekulace ohledně spuštění QE, což brání Evropu před větším propadem.

Americké akcie otevřely silnější, přesně jak naznačovaly futures, ale záhy se dostaly do červených čísel, neboť se investoři zbavují ropných firem po dalším propadu ropy a také vybírají zisky na farmaciích a komoditních firmách.

Newsletter