Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Kofola se chystá na pražskou burzu. Ještě letos?

Skupina Kofola stěhuje své sídlo do České republiky a připravuje se na umístění svých akcií na pražské burze. Potřebné dokumenty předá České národní bance v nejbližší době.

Aktivity stávající mateřské společnosti, Kofola S.A., která byla z důvodu obchodování s akciemi firmy na varšavské burze registrována v Polsku, budou přesunuty do tuzemské entity Kofola ČeskoSlovensko a.s. se sídlem v Ostravě, uvedla dnes firma. „Naším primárním cílem je mít sídlo skupiny v České republice. Kroky, které jsme prozatím v rámci projektu podnikli, jsou převážně právní a administrativní a nemají faktický dopad na dění ve společnosti,“ říká Daniel Buryš, finanční ředitel skupiny Kofola a dodává: „V souvislosti s přesunem sídla skupiny akcionáři zvažují umístění akcií na pražské burze.“

Aby byl umožněn vstup společnosti k obchodování na Burzu cenných papírů Praha, dokončuje firma prospekt cenného papíru, který bude v nejbližší době předložen České národní bance ke schválení.

Přesun sídla holdingu a související převody akcií budou uskutečněny formou neveřejné transakce s tím, že se na ní budou podílet pouze stávající akcionáři. V rámci této operace tedy nebudou nabízeny žádné akcie k úpisu veřejnosti nebo novým investorům.

Případná nabídka akcií novým investorům by se podle Kofoly uskutečnila – pakliže se tak společnost a její akcionáři rozhodnou – později, a to buď ve čtvrtém čtvrtletí roku 2015 nebo v prvním čtvrtletí roku 2016.

Kofola už v minulosti uvedla, že případná nabídka akcií firmy by se mohla skládat z emise nových akcií nebo prodeje existujících akcií. Z pohledu trhů pak může být složena z nabídky akcií na pražské burze i burze ve Varšavě.

Finanční ředitel Buryš řekl už v květnu, kdy firma hovořila o plánu na přesun sídla do ČR i o emisi akcií, že věří v zájem českých investorů o akcie firmy vzhledem k její dlouhé historii v České republice. V červnu pak Buryš potvrdil, že po koupi slovinského výrobce minerální vody Radenska na počátku letošního roku se Kofola poohlíží po dalších akvizicích.

„Kapacitu má firma na další dvě až tři akvizice a ráda by do svého portfolia přidala značku české nebo slovenské minerální vody,“ řekl tehdy v rozhovoru s agenturou Reuters finanční ředitel společnosti Daniel Buryš. Kofola se podle něj velmi aktivně zajímá o další příležitosti k růstu. Odmítl však poskytnout jakékoliv podrobnosti k možnému budoucímu cíli převzetí. Uvedl pouze, že Kofola se bude dále zaměřovat na střední Evropu a není pravděpodobné, že by hledala příležitosti i mimo region.

Kofola má sílu na dvě až tři akvizice. Půjde i na burzu?

Již dlouho má společnost podle Buryše zájem o získání českého nebo slovenského producenta minerální vody. Balená voda se na loňských příjmech firmy podílela pětinou.

Většinovým vlastníkem Kofoly je společnost KSM Investment, která patří rodině Samarasů. Právě ta značku Kofola po roce 1990 oživila. Privátní investor Enterprise Investor pak ovládá 43,1% podíl ve firmě. Loni Kofole klesl obrat meziročně o 208,8 milionu korun (3,2 procenta) na 6,27 miliardy korun. Stoupla ji ale hrubá marže, o 369 milionů (18,2 procenta) na 2,39 miliardy korun, a také provozní zisk, o 88,4 milionu korun (25 procent) na 442,6 milionu. V letošním prvním pololetí vzrostly Kofole tržby meziročně o 11,1 procenta na 3,395 miliardy korun a hrubý zisk se zvýšil o 25,2 procenta na 1,291 miliardy korun.

Kofola má v Evropě osm výrobních závodů a zaměstnává 2300 lidí, z toho kolem 700 v Česku. Do jejího produktového portfolia patří pramenitá voda Rajec, řada ovocných nápojů a sirupů Jupí, hroznový nápoj Vinea, dětské nápoje Jupík nebo energetické nápoje Semtex. 

Generální ředitel Kofoly Jannis Samaras, který se v roce 2011 stal podnikatelem roku ČR, se narodil v Československu řeckým rodičům. Jeho otec přišel do země jako dítě s vlnou řeckých migrantů po druhé světové válce. Podnikat začali Samarasové v roce 1990 s dalšími třemi společníky René Sommerem, Tomášem Jendřejkem a René Musilou.

Newsletter