Kolem evropských bank obchází strašidlo z roku 2008

Finanční krize 2008 je už dávno minulostí. Vysoká úroveň špatných půjček je ale i nadále problémem pro evropský bankovní systém. Mohlo by dokonce jít o začátek další ekonomické krize. Televizi CNBC to řekl analytik Howard Goldring z Delmore Asset Management.

Investoři se momentálně soustředí na rekapitalizaci nejstarší banky světa, italské Monte dei Paschi, která by měla sloužit jako šablona pro reformu italského bankovního systému. Problémem nadále ale zůstává to, že Itálie není jedinou zemí EU s vysokou úrovní špatných půjček, tudíž se analytici bojí začátku možné bankovní krize.

„Ekonomika USA narazila do zdi, banky odepsaly všechny špatné půjčky, prošly rekapitalizací a posunuly se dál,“ řekl pro CNBC Goldring. Tento proces v Evropě podle něj trvá roky. Může za to fakt, že banky odmítají čelit realitě. Existují tak obavy, že obdobných problémů bude čím dál tím více. Nejen v Itálii, ale napříč celou Evropou.

Evropská komise koncem prosince schválila šestiměsíční prodloužení italského programu poskytování likvidity bankám v nouzi. Tuto podporu může podle komise získávat také banka Monte dei Paschi di Siena,

Itálie na rozcestí. Trest, nebo politická sebevražda?

Podle poradenské firmy KPMG činily pohledávky evropského bankovního sektoru se selháním zhruba 1,1 bilionu dolarů. To je téměř třikrát tolik co v Americe.

“Vyřešit bankovní krizi pouze soukromým kapitálem je velmi obtížné a konečně máme šablonu s řešením, které je fundované daňovými poplatníky, což také není ideální, ale často jediné reálně řešení,” uvedl Franesco Castelli z Banor Capital.

ECB, vláda, média: Chtějí úmyslně potopit nejstarší banku světa?

Newsletter