Kolik je vsazeno na posílení koruny?

Konec intervencí se blíží, koruna je silně překoupená. Jakých hodnot dosahují sázky na posílení české měny po intervenčním exitu?

Agentura Bloomberg v tomto směru poukazuje na rozdíl celkových intervenčních objemů a „přirozeného“ přílivu kapitálu, který reprezentuje naakumulovaný a upravený přebytek běžného účtu. Výsledek ukazuje rozdíl 35 miliard euro (945 miliard korun), což je částka odpovídající objemu sázek na posílení koruny po ukončení intervencí.

Vzhledem k těmto číslům se mnozí analytici (včetně těch z Goldman Sachs a Morgan Stanley) shodují, že spekulanti, kteří budou po exitu chtít koruny prodávat a vybírat tak zisky, dost možná narazí na nedostatek kupujících. Česká měna by tak ve výsledku mohla oslabit, a to dokonce až nad hranici 27,00 EURCZK – tento scénář již dříve předpovídalo několik členů ČNB.

Intervence ČNB: Co nás čeká a jak se nejlépe zajistit?

Přesný termín ukončení obrany koruny před posílením stále není znám, tudíž můžeme pracovat pouze s indiciemi. Oficiální hlasy z ČNB tvrdí, že intervence nebudou ukončeny během prvního čtvrtletí 2017. Ve druhém je již cesta volná. I přesto však se členové bankovní rady shodují, že pravděpodobný termín se jeví polovina roku.

Najdou se však i tací, kteří si dokážou představit ukončení kurzového závazku až ve druhé polovině roku. Podle viceguvernéra Mojmíra Hampla by toto pozdržení zaručilo klidný průběh obchodování s korunou.

„Na rozdíl od řady tržních hráčů si umím představit, že exit může nastat i o chvilku později. Opuštění o něco později by nebránilo naplnění cíle a naopak by bylo dle mého názoru bezpečnější,“ řekl Hampl v rozhovoru pro Hospodářské noviny. „Došlo by tak k dalšímu posunu cenové hladiny u nás oproti eurozóně. To hraje klíčovou roli z hlediska reálného kurzu,“ dodal bankéř, ale zároveň i upozornil, že jde o jeho názor, tedy názor jednoho člena rady ČNB.

Hampl (ČNB): Klidnější obchodování? Exit o chvíli později

Jako poslední rozvířil vody spekulací sám prezident ČR Miloš Zeman. Ten při návštěvě Olomouckého kraje včera uvedl, že Česká národní banka by mohla ukončit intervence proti posilování koruny dříve než v polovině letošního roku.

„Mluvil jsem před dvěma dny s guvernérem Rusnokem a nebudu prozrazovat žádné tajemství, když řeknu, že ukončení kurzového závazku se očekává v prvním pololetí letošního roku a není vyloučeno, že možná dříve, než se nadějeme. Ale to už ponecháváme na rozhodnutí vedení ČNB,“ řekl Zeman.

Insider info prezidenta Zemana? Exit možná dřív než v půlce 2017

Vzhledem k tomu, že prezident má s guvernérem ČNB Rusnokem blízký vztah, mnozí si tento výrok vyložili doslova jako „insider info“, které se dostalo přímou cestou k Zemanovi. Opakuje se tak situace z roku 2015, kdy se prezident obdobně jako včera odvážil k výroku, jehož potenciál je dostatečný, aby ovlivnil nejen investory, ale především i samotnou měnovou politiku centrální banky a kurz.

A důkaz? V návaznosti na Zemanův výrok se tříměsíční EURCZK forward propadl o cca 6 haléřů, a to dokonce až pod úrovně z ledna letošního roku, kdy spekulace na ukončení intervencí dosáhly rekordních úrovní.

 

Newsletter